Vikipedist

Allikas: Vikipeedia
Üks kahest esimesest vikipedistist oli Jimmy Wales.
Teine kahest esimesest vikipedistist: Larry Sanger.
Eesti vikipedist Andres Luure 2009. aastal

Vikipedist on Vikipeedia kaasautor ja selle sõsarprojektide kaastööline. Maailma esimesed vikipedistid olid Jimmy Wales ja Larry Sanger.

Peaaegu kõik vikipedistid on vabatahtlikud, kuid vaba võrguentsüklopeedia kasvades ja sõsarprojektide arendes on tekkinud mitmesuguseid Vikipeediaga seotud tasulisi ametikohti. Näiteks Wikimedia kohalikud harukontorid palkavad töötajaid, kes veavad Vikipeediaga seotud projekte või koordineerivad valdkondi ning koostööprojekte. Mitmed teadus- ning mäluasutused peavad enda juures majavikipediste, kelle ülesandeks on Vikipeediaga seotud tegevuste ja projektide elluviimine.

Enamik vikipediste pole avalikkusele teada, sest kaasautoreid julgustatakse kasutajatunnusena pruukima pikaajaliselt kasutatavaid pseudonüüme. Lisaks sellele võib Vikipeediasse kirjutada ka ilma kasutajakontot üldse omamata.

Motivatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Vikipedistiks olemise motivaatorid on mitmesugused ega piirdu sooviga osaleda vabatahtlikuna entsüklopeedia koostamises. Oded Nov poolt 2007. aastal läbiviidud uuringus tuuakse välja, et Vikipeediasse panustamise peamiseks põhjuseks oli vikipedistide arvates veendumus, et teadmised kuuluvad jagamisele, ja kaastöö tegemise meelelahutuslikkus. Seejuures ei omanud usk teadmiste jagamisse aga märgatavat mõju tegeliku kaastöö määrale ning esile tuli hoopis soov artiklite kirjutamise käigus õppida, saada töökogemust kaasautorite kollektiivis ning end karjääri huvides erialaselt täiendada, aga ka sotsiaalne vastutustunne ja soov end vajalikuna tunda.[1]

Hilisemad uuringud 2010. ja 2014. aastast on näidanud, et kuigi protsessiga kaasnev meelelahutuslikkus on Vikipeediasse panustamise alguses oluline motivaator, siis vikipedistide püsivat panustamist oluliselt mõjutavad tegurid on isikliku töö ja pühendumuse väärtustamine ja protseduuriline õiglus vikipedistide kogukonnas otsuste tegemisel.[2][3]

Wikimedia[muuda | muuda lähteteksti]

Vikipedistide igapäevaseks koostööplatvormiks on Vikipeedia ja selle sõsarprojektid, kuid ühiste eesmärkide teostamiseks vabakondliku organiseerumise vormis on eri riikides ja kogukondades tavaks koonduda kohalikesse ühingutesse, mida Vikipeedia projektide globaalse koordineerimisega tegelev Wikimedia Foundation tunnustab oma iseseisvate esinduste või harukontoritena. Eestis täidab seda rolli mittetulundusühing Wikimedia Eesti.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Oded Nov. "What motivates Wikipedians?". Communications of the ACM, 2007.
  2. Heng-Li Yang, Cheng-Yu Lai. "Motivations of Wikipedia content contributors". Computers in Human Behavior, 2010.
  3. Cheng-Yu Lai, Heng-Li Yang. "The reasons why people continue editing Wikipedia content – task value confirmation perspective". Behaviour & Information Technology, 2014.