Joseph Goebbels

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Joseph Goebbels. Heinrich Hoffmanni foto

Paul Joseph Goebbels (29. oktoober 1897 Rheydt1. mai 1945 Berliin) oli Saksamaa poliitik, üks Adolf Hitleri lähimaid kaastöölisi, üks Kolmanda Riigi mõjukamaid ja tuntumaid poliitikuid, põgusalt ka riigikantsler, Magda Goebbelsi abikaasa.

Erilise tähtsuse omandas ta juba Weimari vabariigi ajal Berliini-Brandenburgi Gauleiter'ina ja NSDAP riigipropagandajuhatajana, Teise maailmasõja viimaste kuude ajal "totaalse sõjapanuse peavolinikuna" (Generalbevollmächtigter für den totalen Kriegseinsatz), eelkõige aga rahvavalgustuse ja propaganda riigiministrina aastatel 1933–1945. Goebbels, kes oli ka Riigikultuurikoja (Reichskulturkammer) president, andis iga päev ajakirjandusele juhendeid, valitsedes pärast massimeedia tasalülitamist Saksamaa vaimu- ja kultuurielu üle.

Goebbels oli see, kes teavitas meediat NKVD toimepandud Katõni massimõrvast.[1]

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Goebbels oli lühikest kasvu ja nõrga tervisega, mistõttu ta ei saanud vabatahtlikuna osaleda Esimeses maailmasõjas, nii asus ta tegelema intellektuaalsete aladega.

1917. aastal lõpetas nooruk Goebbels väga edukalt gümnaasiumi ja astus Bonni ülikooli filosoofiateaduskonda. Joseph õppis ka Freiburgis, Würzburgis, Münchenis. 1920. aastal lõpetas ta Heidelbergi ülikooli. 1921. aastal sai ta filosoofiadoktori kraadi saksa kirjanduse erialal.[2]

1924. aastal astus ta Natsionaalsotsialistlikku Saksa Töölisparteisse (NSDAP) ning sai seal peagi üheks juhtliikmeks. Lisaks kirjanduslikule andele oli ta äärmiselt tahtejõuline ning osav manipuleerija, seetõttu sai temast ka üks partei peaideolooge ja kõnemehi. Erinevalt mitmest teisest Hitleri kaaskondlasest (Hermann Göring, Heinrich Himmler) jäi ta füürerile lõpuni ustavaks, sest uskus fanaatiliselt natsionaalsotsialistide poliitika õigsusse ning oli üks äärmuslikumaid antisemiite[viide?].

1933. aastal, kui NSDAP võimule tuli, sai Goebbelsist propagandaminister. Ta asus kohe juutidega võitlema, korraldades raamatute põletamisi ning kavandades teisi juudivastaseid aktsioone, mis kulmineerusid 1938. aastal kristalliööga. Samuti muutus tema retoorika aasta-aastalt sõjakamaks, valmistades sakslasi ette suureks konfliktiks. Teise maailmasõja ajal püüdis Goebbels kõigi vahenditega mõjutada sakslasi natsionaalsotsialistide poliitikat ja sõjaohvreid aktsepteerima, kuulutades 1943. aasta veebruaris, kui sõda pöördus Saksamaa kahjuks, välja totaalse sõja. Goebbelsi retoorika jäi äärmiselt populistlikuks ning lõplikku võitu kuulutavaks kuni lõpuni, mil tegelikult enam mingiks edukaks lahenduseks lootust polnud. 22. aprillil 1945 asus Goebbels koos naise ja lastega Hitleri punkrisse Berliinis ning julgustas füürerit kuni lõpuni pealinna jääma. Teised parteiladviku liikmed lahkusid Berliinist, püüdes end päästa, kuid Goebbels ja Martin Bormann jäid ka aprilli lõpus Hitleri juurde, otsustades oma ideoloogia nimel surra.

28. aprilli hilisõhtul, kui Eva Braun ja Hitler oma punkris abiellusid, olid selle tunnistajateks Goebbels ja Bormann (Leutheusser, 81:2003[3]).

30. aprillil, kui Hitler sooritas enesetapu, sai Goebbelsist riigikantsler. Sel kohal oli ta aga vaid ühe päeva, sest olukorra lootusetus sundis teda 1. mail enesetappu tegema. Tema naine Magda Goebbels ja kaks arsti uinutasid ja mürgitasid enne seda nende kuus last. Seejärel läks naine koos oma mehega vabasurma.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Goebbels olevat tundnud suurt nõrkust kaunite naiste vastu. Kõrge positsiooni tõttu riigis saavutas ta tuntuse ega suutnud kaasaegsete sõnul vastu panna näitlejannade, filmidiivade ja muu kunstirahva võludele. Saksa naised jooksnud Goebbelsile üksteise võidu tormi.

1936. aastal tutvus Goebbels jalutuskäigul tšehhi filmitähe Lída Baarovága.[2] Lída Baarová oli tol ajal, mil armuafäär Goebbelsiga algas, suhtes näitleja Gustav Fröhlichiga. Fröhlich oli Goebbelsi naaber (Inselstraße 18). Goebbelsil oli kinnisvara eksklusiivsel Wannseel (Schwanenwerder), aadressiga Inselstraße 8-10. Ta oli selle 1935. aastal pankurilt Oskar Schlitterilt üle võtnud, makstes selle eest tunduvalt alla omahinna 270 000 riigimarka[4] ja elas seal alates 1936. aastast. Hiljem lisandus sellele ka naaberkinnisvara Inselstraße 12-14-l juudi pankurilt Samuel Goldschmidtilt.[5]

Lída Baarová on hiljem öelnud, et Goebbels olla temasse armunud, tema mitte. Ta kartis Goebbelsit.[6]

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Magda Goebbels

1930.–1931. aastal tutvus Goebbels Berliini kõrgemasse seltskonda kuuluva ilusa, intelligentse ja rikka naise Magda Quandtiga (sünninimega Johanna Maria Magdalena Behrend).

Kord sattunud Magda ühele Goebbelsi korraldatud miitingule. Goebbelsi hiilgav kõne, rahva vaimustus ja valitsev atmosfäär avaldasid talle nii suurt mõju, et Magda kirjutas avalduse NSDAP liikmeks astumiseks.

Goebbels pakkus Magdale osalise tööajaga tööd erasekretärina. 12. detsembril 1931 toimunud laulatusel oli tunnistajaks Adolf Hitler. Hitler suhtunud Magda Goebbelsisse suure lugupidamisega ja viibinud meeleldi tema seltskonnas. Mõnede allikate kohaselt olla Hitler enne Eva Brauniga kurameerimist ja kokku elamist kurameerinud üsna mitme naisega nagu Geli Raubal, Leni Riefenstahl, Winifred Wagner, Renate Müller, Maria Reiter, Unity Valkyrie Mitford, Inga Ley, Martha Dodd ja ka Magda Goebbels (Neumann ja Eberle, 42:2013[7]).

Magda ja Joseph Goebbelsi abielust sündis aastail 1932–1940 kuus last: viis tütart ja poeg.

Mõned allikad on pidanud paari eraelu fassaadilaadseks, nii käinud (tuginetud Hitleri isikliku adjutandi Otto Günsche ja kammerteener Heinz Linge Nõukogude ülekuulamisprotokollidele). 1935. aasta novembri alguspäevadel käisid Hitler, Hess ja Goebbels seoses Saksa–Inglise laevastikuleppega (Ribbentrop, 18. juuni 1935) sõjalaevade mudeleid vaatamas. Edasi liikus seltskond suitsetamissalongi, kus ootasid Hitleri piloot Baur ja ihufotograaf Hoffmann. Tuju olevat ülemeelik olnud ja Goebbels pildunud ühe anekdoodi teise järel.

Kaasaegsete sõnade kohaselt veetis Goebbels õhtuid pigem väljaspool kodu, kuna olnud oma naisega kellegi kauni filminäitlejatari pärast jälle tülli läinud (Eberle ja Uhl, 35:2006).

22. aprilli õhtupoolikul 1945[8] kolis perekond Riigikantselei aias asuvasse Hitleri punkrisse – sügavale maapõue rajatud kahekorruselisse betoonehitisse, mille ülemisel korrusel oli 12 ja alumisel 18 väikest tuba.

1945. aasta 1. mai õhtul astusid Joseph ja Magda Goebbels pidulikus riietuses ja vaikides trepist alla, hammustasid kaaliumtsüaniidiampullid puruks ja SS-i ohvitser tulistas neid kuklasse. Surnukehad põletati.[9]

Tervis[muuda | muuda lähteteksti]

Propagandaminister Joseph Goebbels oli 165 cm pikkune ja ühest jalast vigane[10] ning kõhetu kehaehitusega. Nii olevat ta isegi oma parimail päevil kaalunud vaevu 50 kilo. Füüsiline puue – parem jalg oli vasakust tervelt 10 cm lühem – ei võimaldanud tal lonkamata käia.[2]

Alates 1935. aastast oli Goebbelsi hambaarstiks ka Hitleri hambaarst, Saksa hambakirurg Hugo Johannes Blaschke (1881–1959) (Neumann ja Eberle, 69:2013[11]).

1933. aastast alates sai Theodor Morellist tema arst (Neumann ja Eberle, 56:2013).

Morelli päevaraamatu kohaselt (inglise keeles "The Secret Diaries of Hitler's Doctor") ravinud ta propagandaminister Goebbelsil kord dermatiiti, mis häirinud teda nii väga, et ta ei saanud magada. 22 arsti olid eelnevalt üritanud teda ravida, kuid tulutult. Morell aga ravis teda Homoserani süstidega terveks (Irving, 24:1983[12]).

Teised temast[muuda | muuda lähteteksti]

Joseph Goebbels ja Adolf Hitler ei olnud algselt "ühes paadis". Nii karanud Goebbels ühel koosolekul püsti ja karjunud: "Ma nõuan, et väikekodanlane Adolf Hitler natsionaalsotsialistlikust parteist välja heidetaks!" (Delaforce, 44:2010)

Hitler temast (1942): "Mul on kolm tuttavat, kes kas või minutiks kokku saades kohe naerda lagistavad: Hoffmann, Amann ja doktor Goebbels...". [13]

Asjatundjad on kinnitanud, et just tema oli üks nendest vähestest isikutest Hitleri lähikonnas, kes suutis mõjutada füürerit negatiivses suunas. Sest see vaheda mõistusega intellektuaal, kes seisis vaimselt kõrgemal nii Hitlerist kui ka tema lähemast kildkonnast, omas kuratlikku võimet inimesi mõjutada ja teha seda väga erineval ning vähemärgataval moel. Seetõttu on tema kohta kasutatud iseloomustusi nagu lonkav Mefisto, kuradi advokaat, Hitleri kuri geenius jne (Arumäe 2002).

Gesetz zur Verhütung erbkranken Nachwuchses[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Pärilikke haigusi põdeva järelkasvu vältimise seadus

Pärilikke haigusi põdeva järelkasvu vältimise seadus (Das Gesetz zur Verhütung erbkranken Nachwuchses) (GzVeN) oli Kolmanda Riigi steriliseerimisseadus, mis võeti vastu 14. juulil 1933 (RGBl. I, lk 529) ja jõustus 1. jaanuaril 1934.

Steriliseerimisseadus nägi ette steriliseerimise

Anonüümne ajakirjanik viidanud asjaolule, et vastavalt 14. juulil 1933 vastu võetud steriliseerimisseadusele, mis laieneb ka Goebbelsile, tuleks ka tema steriliseerida. Nimelt kehtivat seadus ka kompjalgsuse puhul (Leutheusser, 101:2003).

1935. aastal vastu võetud seadus legaliseeris raseduse katkestamise eugeenilistel põhjustel koos kohustusliku sundsteriliseerimisega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Michael Mann, The Dark Side of Democracy: Explaining Ethnic Cleansing, Cambridge University Press, lk 207, 2004, veebiversioon (vaadatud 1. oktoobril 2017) inglise keeles
 2. 2,0 2,1 2,2 Heino Arumäe, Ühe naise traagiline saatus, Horisont 3/2002, veebiversioon (vaadatud 30. septembril 2017)
 3. "Hitler ja naised", Ulrike Leutheusser, mis eestikeelsena on ilmunud Huma kirjastuse väljaandel 2003. aastal.
 4. Wirtschaft, Goebbels Berliner Insel-Grundstück in neuen Händen, 01.10.2011, veebiversioon (vaadatud 9. oktoobril 2017) saksa keeles
 5. Villenkolonien in Wannsee 1875–1945. Sonderausstellung der Gedenk- und Bildungsstätte Haus der Wannsee-Konferenz, Mai 2000 – jaanuar 2006, veebiversioon (vaadatud 9. oktoobril 2017) saksa keeles
 6. Louise Potterton in Vienna, Goebbels's screen goddess mistress dies unforgiven, 31. oktoober 2000, veebiversioon (vaadatud 9. oktoobril 2017) inglise keeles
 7. Hans-Joachim Neumann ja Henrik Eberle, "Kas Hitler oli haige? Lõppdiagnoos", 2013 ("War Hitler krank? Ein abschließender Befund", Gustav Lübbe Verlag, 2009
 8. The Death of Hitler The History Place
 9. Magda Goebbels 1901-1945 / Biografie dieterwunderlich.de
 10. Jaap van Ginneken (2016). The Profile of Political Leaders: Archetypes of Ascendancy. Palgrave Macmillan, lk 32.
 11. Hans-Joachim Neumann ja Henrik Eberle, War Hitler krank? Ein abschließender Befund, Gustav Lübbe Verlag, 2009; ("Kas Hitler oli haige? Lõppdiagnoos", 2013)
 12. David Irving,"The Secret Diaries of Hitler's Doctor",(1983) ISBN 0-02-558250-X
 13. Patrick Delaforce. "Hitler. Olulisi fakte", Koolibri, 2010, lk 28.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Adolf Hitler
Saksamaa riigikantsler
30. aprill – 1. mai 1945
Järgnev:
Johann Ludwig Schwerin von Krosigk