Wilhelm Keitel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Wilhelm Keitel
Bundesarchiv Bild 183-L18173, Wilhelm Keitel.jpg
Sündinud 22. september 1882
Saksamaa
Surnud 16. oktoober 1946
Nürnberg, Saksamaa
Teenistused Saksamaa 1914–1945
Auaste Kindralfeldmarssal
Juhtinud Oberkommando der Wehrmacht
Sõjad/lahingud Esimene maailmasõda, Teine maailmasõda
Autasud Raudristi Rüütlirist

Wilhelm Bodewin Gustav Keitel (22. september 188216. oktoober 1946) oli Saksa kindralfeldmarssal ja Relvajõudude ülemjuhatuse esimees. Mõisteti Nürnbergi tribunali poolt surma.

OKW ja Teine maailmasõda[muuda | muuda lähteteksti]

Keitel, allkirjastamas Saksa ülemjuhatuse nimel kapituleerumisakti Berliinis 8. mail 1945

1937. aastal ülendati Keitel kindraliks. Pärast Blombergi-Fritschi afääri asendati sõjaministeerium (Reichskriegsministerium) Relvajõudude ülemjuhatusega (Oberkommande der Wehrmacht, mille etteotsa nimetati Wilhelm Keitel.

Oktoobris 1938 oli Keitel mõnda aega Sudeedimaa sõjakuberner. Veebruaris 1939 hakkas ta taas tegutsema OKW ülemjuhatajana. Sellel ametipositsioonil püsis ta Teise maailmasõja lõpuni.

Teise maailmasõja ajal oli Keitel üks peamisi Wehrmachti kampaaniate organisaatoreid.

Pärast sissetungi Prantsusmaale 1940. aastal ülendati Keitel koos veel mitme kindraliga feldmarssaliks. Samal ajal sai ta ka oma kõrge autasu – Raudristi Rüütliristi.

Ta ei vaielnud ühelegi Hitleri otsusele vastu, mistõttu kutsusid kaasohvitserid teda "väikeseks lakeiks" (saksa keeles Lakeitel).

8. mail 1945 andis Karl Dönitz Keitelile volituse allkirjastada Saksamaa tingimusteta kapituleerumine. Kuigi Saksamaa oli juba päev varem lääneliitlastele (kuhu kuulus muu hulgas ka Nõukogude Liit) kapituleerunud, siis Stalini nõudmisel – Saksamaa peab alistuma Berliinis – tuli Keitelil Saksa ülemjuhatuse ja kogu Saksamaa nimel kapituleeruda ka teist korda.