Walther Funk

Allikas: Vikipeedia
Walther Funk (1942)

Walther Funk (18. august 189031. mai 1960) oli Saksamaa ajakirjanik ja poliitik. Saksamaa majandusminister 5. veebruarist 1938 kuni 1. maini 1945.

Funk sündis kaupmehe perekonnas Danzkehmenis Ida-Preisimaal (tänapäeval Sosnovka Kaliningradi oblastis). Õppis juurat, majandust ja filosoofiat Berliini Humboldti ülikoolis ja Leipzigi ülikoolis. Esimese maailmasõja puhkedes mobiliseeriti jalaväkke, kuid 1916 arvati reservi kui teenistuseks kõlbmatu. Pärast sõda töötas ajakirjanikuna.

1920 abiellus Luise Schmidt-Siebeniga.

1924 sai paremtsentristliku finantsajalehe Berliner Börsenzeitung toimetajaks. Natsionalistlike ja antimarksistlike vaadete tõttu lahkus suvel 1931 ajalehest, ühines Natsionaalsotsialistliku Saksa Töölisparteiga ja sai lähedaseks Gregor Strasseriga, kes korraldas Fungile kohtumise Hitleriga. Osaliselt majandushuvi tõttu valiti juulis 1932 Reichstagi saadikuks ning detsembris 1932 sai ta majanduspoliitika komitee juhatajaks. Kui Natsionaalsotsialistlik partei tuli Saksamaal võimule, astus ta Reichstagist tagasi ja asus Kolmanda Reichi peapressiohvitseri ametikohale.

Märtsis 1933 nimetati ta riigisekretäriks (Staatssekretär) avaliku propaganda ministeeriumis (Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda). Veebruaris 1938 sai Hjalmar Schachti asemel Saksamaa majandusministriks (Reichswirtschaftsminister). Schacht vallandati vastuolude tõttu Hermann Göringiga.

Jaanuaris 1939 nimetati Saksa riigipanga presidendiks.

Pärast sõda vaatamata kehvale tervisele mõisteti Fungi üle Nürnbergis kohut. Teda süüdistati inimsusvastastes kuritegudes ja talle mõisteti 20 aasta pikkune vanglakaristus, mida asus kandma Spandau vanglas. 16. mail 1957 vabastati kehva tervise tõttu vanglast. Enne vabanemist tegi viimase hetke telefonikõned Rudolf Heßile, Albert Speerile ja Baldur von Schirachile.

Suri kolm aastat hiljem Düsseldorfis diabeeti.