Eva Braun

Allikas: Vikipeedia
Eva Braun ja Adolf Hitler Berghofis (Obersalzberg) 14. juunil 1942

Eva Anna Paula Braun (hiljem Eva Hitler; 6. veebruar 1912 München30. aprill 1945 Berliin) oli Hitleri armuke, lühikest aega (29. aprill – 30. aprill) ka Adolf Hitleri ametlik abikaasa.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eva Braun oli kooliõpetaja Friedrich Brauni ja Franziska Kronbergeri kolmelapselise pere teine tütar. Brauni vanemad olid pärit austatud baieri perekonnast. Tema vanem õde oli sündinud 1908. aastal ja noorem õde Margarete (Gretl) sündis aastal 1915. Gretl abiellus hiljem Hitleri lähitöötaja Hermann Fegeleiniga. Eva sai hariduse lütseumist, aasta käis ka nunnakloostri kaubanduskoolis, kus tal olid keskmised hinded.

Suhe Hitleriga[muuda | muuda lähteteksti]

Seitsmeteistkümneaastaselt alustas ta tööd fotokontoris, olles Heinrich Hoffmanni (natside ametlik fotograaf) abiline. 1929. aastal kohtus ta kontoris Adolf Hitleriga ning poetas Hitleri tasku armastuskirja.

Aastal 1931 Brauni ja Hitleri suhted tugevnesid ning nad elasid koos Hitleri korteris Münchenis.

Aasta hiljem tahtis Braun endalt elu võtta, tulistades kurku, kuid jäi ellu. Hitler ostis talle leevenduseks villa Müncheni äärelinna.

1935. aastal proovis Braun end teist korda tappa.

Aastal 1936 kolis Braun Hitleri residentsi Berghofi. Avalikkuse ees olid koos harva ning vähesed Saksamaal üldse teadsid nende suhtest.

15. aprillil 1945, kui venelased olid jõudnud Berliini lähedale, kolis ta Hitleri Führerbunker'isse ning jäi sinna oma elu lõpuni.[1] Hitler küll soovitas Braunil lahkuda, kuid ta jäi Hitlerile truuks kuni viimaste minutiteni. 29. aprillil abiellus ta Hitleriga. Järgmisel päeval mürgitas ennast tsüaniidampulliga, Hitler lasi endale kuuli pähe. Nende kehad põletati, hiljem leidsid venelased Brauni söestunud keha.

Järellugu[muuda | muuda lähteteksti]

1949. aasta oktoobris kuulutas Müncheni apellatsioonikohtu kolleegium Eva Brauni postuumses menetluses süüdiolevate isikute ringi kuuluvaks. Tema pärandus rekvireeriti. Tõendusmaterjalidest selgus, et Eva Braun oli oma varanduse eest tänu võlgu Hitlerile.[2]

Eva Brauni ema Franziska Braun suri aastal 1976 üheksakümne kuue aastaselt.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eva Braun 1912-1945 Lebendiges Museum Online
  2. Hitler ja naised. Tallinn, 2003, lk. 86

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]