Johann Christian Bach

Allikas: Vikipeedia
Johann Christian Bach
"Johann Christian Bach", Thomas Gainsborough, 1776
"Johann Christian Bach", Thomas Gainsborough, 1776
Sündinud 5. september 1735 Leipzig
Surnud 1. jaanuar 1782 London
Päritolu Saksamaa
Elukutse helilooja

Johann Christian Bach (ka John Bach; 5. september 1735 Leipzig1. jaanuar 1782 London) oli saksa helilooja, Bachide suguvõsa kuulsaima esindaja Johann Sebastian Bachi poeg.

Johann Christian Bach oli klassitsismiajastu helilooja, Johann Sebastian Bachi üheteistkümnes ja kõige noorem poeg. Teda on nimetatud ka Londoni Bachiks ja Inglismaa Bachiks, kuna ta veetis elu Londonis, kus teda tunti John Bachina. Ta mõjutas Mozarti kontsertide stiili.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Johann Christian Bach sündis Johann Sebastian Bachi ja Anna Magdalena Bachi pojana Leipzigis Saksamaal. Tema isa oli poja sünni ajaks juba 50-aastane, millest võib ka tuleneda Johann Christiani loomingu erinemine tema isa omast. Tema esimene muusikaõpetaja oli isa. Pärast oma isa surma, kui Johann Christian Bach oli 15-aastane, asus Johann Christian koostööle poolvend Carl Philipp Emanueliga, kes oli temast 21 aastat vanem ning keda tollal peeti Bachi poegadest muusikaliselt kõige andekamaks.

Ta nautis paljutõotavat karjääri alul helilooja, seejärel artistina, mängides koos Carl Friedrich Abeliga, kes oli tähelepanuväärne viola da gamba mängija. Ta komponeeris kantaate, kammermuusikat, klaviiri- ja orkestrimuusikat, oopereid ja sümfooniaid.

Bach elas 1756. aastast pikemat aega Itaalias, õppides koos Padre Martiniga Bolognas. 1760. aastal sai temast Milano katedraali organist. Itaalias vahetas Johann Christian usku ning hakkas katoliiklaseks. 1762. aastal läks Bach Londoni Kuninglikku teatrisse kolme ooperi esmaesitusele nende seas oli ka Bachi "Orione". See teos tegi ta Inglismaal tuntuks ning Johann Christian palgati kuninganna Charlotte'i muusikaõpetajaks.

1766. aastal tutvus ta sopran Cecilia Grassiga ning peatselt nad abiellusid. Nende abielu kestis 11 aastat, lapsi sellest ei sündinud.

Johann Christian Bach suri Londonis 1782. aasta 1. jaanuaril. Ta on maetud St. Pancras Old Churchi surnuaeda Londonis.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Johann Christiani kõrge meloodiline stiil eristub selgesti tema perekonna teiste liikmete omast. Tema galante stiil on täis tasakaalustatud fraase, rõhk on meloodial ja saatel, ilma kontrapunkti liigse keerukuseta. Galante vastandus barokkmuusika keerukatele joontele ning pani rõhku voolavale meloodiale perioodiliselt korduvates fraasides.

Johann Christian Bachile on omistatud 91 teost, neist 43 autorsus on kaheldav.

Bachide suguvõssa on kuulunud veel kaks Johann Christian Bachi, kuid neist kumbki ei olnud helilooja.

Mozart hindas Bachi muusikat kõrgelt ning arranžeeris Op nr 5 kolm viimast sonaati klaverikontsertideks.