Klassitsism (muusika)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Muusika ajalugu
Esiaja muusika
Vanaaja muusika
Keskaja muusika
Renessanssmuusika
Barokkmuusika
Klassitsism
Klassikaline muusika
Romantism
Nüüdismuusika

Klassitsism on klassitsismiajastul, ajavahemikus 17501820, loodud muusika.

Üldine kunstiline huvi klassitsismi vastu tuli Pompei varemete avastamisega 1748. aastal, mis pani kirjanikud, maalikunstnikud ja skulptorid jäljendama Kreeka ja Rooma eeskujusid. Heliloojad olid raskemas olukorras, keegi ei teadnud, kuidas Kreeka või Rooma muusika tegelikult kõlada võis ja seepärast ei olnud võimalik ka seda järgida. Selle asemel püüdsid nad klassitsismi kujutada piinliku vormitäitmise ja ekstravagantsetest liialdustest hoidumisega.

Klassikaline stiil sai alguse itaalia ja prantsuse hilisbaroki muusikas 1730. aasta paiku sündinud uutest vooludest. Ajavahemikku 17201760 võiks pidada üleminekuajaks, eelklassitsismiks, mil tekkisid uued muusikavormid.

Varaklassitsismiks peetakse ajavahemikku 1760–1810. Sümfoonia, mis sel ajal oli lihtsakoeline meelelahutuslik orkestriteos, arenes ulatuslikuks ja kaaluka sisuga kontsertteoseks. Klassikalise stiili kõrgajaks loetakse aastaid 1780–1810.

Kõige tähtsamad heliloojad on 3 Viini klassikut: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ja Ludwig van Beethoven.

Raskem on määratleda klassitsismiajastu lõppu. Beethoven lähtus peamiselt klassikalistest vormiideaalidest, samas on tema loomingus palju romantikutele tüüpilisi jooni.

Muusikalised suundumused[muuda | muuda lähteteksti]

  • Vähem keerulisi kaunistusi, trillereid, kõike, mis segab muusika mõju.
  • Muusikas domineerib põhimeloodia, vähem kasutatakse dissonantse ja meloodia on kompaktne ja korrapärane.
  • Sümfoonia areneb kui instrumentaalmuusika vorm, kus meloodiat ei katkesta solisti virtuoosne uhkeldamine. Klassikalise perioodi alguses on see kolmeosaline teos, üsna lühike (tihti mitte pikem kui ooperi avamäng, millest ta arenes), kahe pikema kiirema osaga suhteliselt lühikese aeglase osaga keskel.
  • Ooperit kärbitakse kõvasti; erilised efektid muutuvad vähem tähtsaks ja aariates saab juhtivaks faktoriks meloodia, mis püüab tegelaste olukorrast anda realistlikuma psühholoogilise pildi.
  • Ooper peab olema moraalselt ja vaimselt ülendav, veelgi suurem tähtsus on klassikalistel müütidel ning jutustused on sõnumi edasiandmisel kenasti kokkuvõtlikud.
  • Tähtsaks muutub "maitse"; muusika on komponeeritud eelkõige kuulaja meeleheaks ja kuulmismeele rahuldamiseks, nii muutub kõige tähtsamaks muusika selgus ja puhtus.[1]

Klassitsismi heliloojad ajajoonel[muuda | muuda lähteteksti]

Franz SchubertJohn FieldLudwig van BeethovenLuigi CherubiniWolfgang Amadeus MozartMuzio ClementiAntonio SalieriDomenico CimarosaLuigi BoccheriniMichael HaydnJohann Christian BachJoseph HaydnCarl Friedrich AbelLeopold MozartCarl Philipp Emanuel BachChristoph Willibald GluckWilhelm Friedemann Bach

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Robert Ainsley (2000) "Klassikaline muusika". Varrak, lk 21