Iris

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib vanakreeka mütoloogia tegelasest; taimeperekonna kohta vaata võhumõõk; kohviku kohta vaata Iris (kohvik); Belgia laulja kohta vaata artiklit Iris (laulja)

Iris hoiab käes caduceust. Anum 5. sajandist eKr.

Iris (kreeka keeles Ίρις - 'vikerkaar') on vanakreeka mütoloogia järgi isikustatud vikerkaar ja jumalate sõnumitooja. Ta võib olla kas vikerkaare või tiivulise neiu kujul. Nii nagu vikerkaar ühendab taevast ja maad, ühendab Iris jumalaid taevas ja inimesi maa peal. Ta rändab tuulekiirusel ühest maailma otsast teise, samuti mere põhja ja allmaailma. Arvati, et ta vastutab pilvede varustamise eest veega.

Iris oli jumalate kuninganna Hera isiklik sõnumitooja. Sellena mainitakse teda sageli "Iliases", kuid "Odüsseias" Iris ei esine: seal on jumalate käskjalaks Hermes.

Iris kannab vahel tiivulist keppi caduceust nagu Hermeski. Tema teine sümbol on kann Styxi veega, millega ta Zeusi käsul paneb magama kõik laimajad.

Iris oli abielus läänetuule Zephyrosega, kes oli mahedam ja lahkem kõigist tuultest. Neil oli poeg Pothos ehk Nonnos.

Irist kujutati harilikult tiibadega erinevalt enamikust teistest jumalatest. See muutis ta sarnasemaks kristlusest tuntud inglitele ning see on mõjutanud inglite kujutamist kristluses, kus algselt peeti kõiki ingleid meesteks.

Irise järgi on nimetatud asteroid 7 Iris.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]