Keyx ja Alkyone

Allikas: Vikipeedia

Keyx oli Koidutähe Luciferi poeg ja Trachise kuningas. Tema naine Alkyone oli tuultejumala Aiolose tütar. Nad armastasid teineteist andunult. Kord pidi Keyx minema merereisile. Puhkes maru ja laev läks juba esimesel ööl põhja. Alkyone ootas oma meest ja palvetas iga päev mitu korda tema eest, kõige rohkem Hera poole. Hera oli liigutatud ja saatis Irise unejumala Hypnose juurde, et see teataks Alkyonele, mis tema mehest saanud on. Hypnos võttis endale Keyxi näo, ilmus Alkyonele unes ja rääkis oma saatusest. Koidu ajal jooksis Alkyone rannikule ja nägi, kuidas lained tema mehe laiba kaldale uhuvad. Seepeale muutsid jumalad Alkyone ja Keyxi alkyone-lindudeks. Oletatakse, et need võisid olla jäälinnud, kajakad, merikajakad, tormilinnud või luiged.[1].

Kreeklased uskusid, et kui alkyone-paarist üks sureb, siis võtab teine endalt ise elu. Alkyone ja Keyx olid kreeklaste jaoks truu armastuse võrdkuju.

Müütilised alkyone-linnud teevad pesa lainetele, haudeajal valitseb merel pool kuud tuulevaikus. Seda nimetasid kreeklased Alkyone päevadeks ehk õnneliku rahu päevadeks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]