Olümpos

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Kreeka mäest; Küprose mäe kohta vaata artiklit Olümpos (Küpros)

Olümpos
Mäemassiivi 3D-mudel
Mäemassiivi 3D-mudel
Kõrgus 2918 m
Asukoht Kreeka
Koordinaadid 40° 3′ 36″ N, 22° 21′ 0″ E
Olümpos (Kreeka)
Olümpos

Olümpos (vanakreeka keeles ῎Ολυμπος ehk Olympos, uuskreeka keeles hääldatud ka kui Olimbos) on kõrguselt teine mäemassiiv Balkani poolsaarel, asukohaga Egeuse mere ranniku lähistel. Sellel asub Kreeka kõrgeim mäetipp. Massiivi kõrgemad tipud formuleerivad Kesk-Makedoonia ja Tessaalia piirkondade piirilõigu.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Mýtikase tipp (mitmesaja-meetriline tõus) nähtuna Skala tipust, tipul on tibatillukestena näha gruppi inimesi

Olümpose nime päritolu ei ole teada. Tõenäoliselt on see indoeuroopa-eelset päritolu.

Mütoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Litóchoro linnast, mis asub U-kujulise Olümpose parema jalami lõpul

Hellase mütoloogias oli Olümpose mägi 12 peajumala elukohaks. Legendi kohaselt tekkis mägi pärast seda, kui jumalad võitsid titaane titaanide sõjas. Mägi on mütoloogias paljude lugude toimumiskohaks.

Peajumala Zeusi trooniks peetakse järsku Stefani tippu (2909 m).

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Olümpose mäeseljak

Olümpose mäel on 52 tippu, millest kõrgeim on 2918-meetrine Mýtikas (eesti keeles nina), mis on oma suhtelise kõrguse poolest üks Euroopa kõrgemaid.

Bioloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Olümpose mäeseljakutel on väga rikkalik taimestik, mitmed taimeliigid on endeemsed. Mägi kuulub Kreeka rahvusparkide ja Maailma Biosfääride Kaitseala hulka.

Mägironimine[muuda | muuda lähteteksti]

Hiliskoidiku vaade Olümpose tipust üle Egeuse mere

Olümpose otsa ronimine ei kujuta endast tehnilist ronimist, välja arvatud viimane osa Skala tipust Mýtikasele, mis on YDSi järgi 3. klassi skrambleerimine. Hinnanguliselt ronib Olümposele igal aastal 10 000 inimest, enamik neist piirdub Skolio tipuga. Enamasti alustatakse teekonda Litóchorost, mida on asukoha tõttu ajalooliselt kutsutud Jumalate Linnaks. Litochorost viib tee mäe jalamil asuvasse Prioniasse (1100 m), kust algab matkarada. Mäel on mitu ööbimispaika, kus matkajad saavad puhata.

Kirjapandud andmetel jõudsid esimeste inimestena Mýtikase tippu 2. augustil 1913 Litóchorost pärit kohalik kaljukitsekütt Chrístos Kákalos ning Šveitsi mägironijad Frédéric Boissonnas ja Daniel Baud-Bovy.

Satelliidifoto[muuda | muuda lähteteksti]

Satelliidifoto (2006)
Satelliidifoto kõrguvast Olümpose mäemassiivist (2002), all vasakus nurgas Kreeka suuruselt viies linn Lárisa, alt paremast nurgast ei aimdu suuruselt teine linn Thessaloníki
Suurenda
Satelliidifoto kõrguvast Olümpose mäemassiivist (2002), all vasakus nurgas Kreeka suuruselt viies linn Lárisa, alt paremast nurgast ei aimdu suuruselt teine linn Thessaloníki

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]