Olümpos

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Kreeka mäest; Küprose mäe kohta vaata artiklit Olümpos (Küpros)

Vaade Olümposele Litóchoro linnast, mis asub Olümpose jalamil.
Mýtikase tipp

Olümpos (uuskreeka Όλυμπος (Ólympos) ['olimbos]; vanakreeka ῎Ολυμπος (Olympos)) on mäemassiiv Balkani poolsaarel Egeuse mere ranniku lähedal. See on Kreeka kõrgeim mägi (2919 m), umbes 100 kilomeetri kaugusel Kreeka suuruselt teisest linnast Thessaloníkist. Olümpose mäel on 52 tippu, millest kõrgeim on 2917meetrine Mýtikas ("nina"), mis on oma suhtelise kõrguse poolest Euroopas üks kõrgemaid. Olümposel on väga rikkalik taimestik, mitmed taimeliigid on endeemsed. Mägi kuulub Kreeka rahvusparkide ja Maailma Biosfääride Kaitseala hulka.

Kreeka mütoloogias oli Olümpos 12 peajumala elukoht. Legendi kohaselt tekkis mägi pärast seda kui jumalad võitsid titaane titaanide sõjas. Mägi on paljude mütoloogiliste lugude toimumiskohaks.

Nime Olümpos päritolu pole teada. Tõenäoliselt on see indoeuroopa-eelset päritolu.

Mägironimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Olümpose otsa ronimine ei kujuta endast tehnilist ronimist, välja arvatud viimane osa Skala tipust Mytikasele, mis on YDSi järgi 3. klassi skrambleerimine. Hinnanguliselt ronib Olümpose otsa igal aastal 10 000 inimest, enamus neist piirduvad Skolio tipuga. Enamasti alustatakse teekonda Litóchorost, mida ajalooliselt on kutsutud Jumalate Linnaks tema asukoha tõttu. Teadaolevalt jõudsid esimestena Mytikase tippu Litóchorost pärit Chrístos Kákalos ja šveitsi mägironijad Fred Boissonas ning Daniel Baud Bovy 2. augustil 1913. aastal. Litochorost viib tee mäe jalamil asuvasse Prioniasse (1100 m), kust algab matkarada.

Mäel on mitu ööbimispaika, kus matkajad saavad puhata.