Freddie Mercury

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Freddie Mercury (1977)

Freddie Mercury (sünninimega Farrokh Bomi Bulsara; 5. september 1946 Stone Town, Zanzibar City, Sansibar24. november 1991 Kensington, London) oli rokkmuusik ja laululooja. Tuntuse saavutas ta aga inglise ansambli Queen solistina.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Farrokh sündis 5. septembril 1946 kell 5.10 parsidest vanemate Bomi (14. detsember 1908 – 25. detsember 2003) ja Jer Bulsara (16. oktoober 1922 – 13. november 2016) esiklapsena väikesel Sansibari saarel. 1952. aastal sündis ta õde Kashmira. Farrokhi koolitee algas 5-aastaselt briti nunnade juhitud Sansibari misjonikoolis. Kolm aastat hiljem hakkas õppima St. Peteri nimelises internaatkoolis. Koolis hakkasid kaasõpilased hüüdma Farrokhit Freddieks ning nimi jäi kasutusele ka pereringis.

Kooliajal tekkisid Freddiel mitmed huvid, eriti lummas teda aga muusika ja kunst. Koolijuhatus tegi tema vanematele ettepaneku maksta lisa kooliraha muusikaalase hariduse andmiseks. Pärast seda oli Freddiel võimalus klaverimängu õppida. Kooliajal moodustas Freddie ka oma esimese bändi The Hectics, mis esines oma kooli pidudel. Tänapäeval ei ole Freddie Mercury sünnikodu eriti tunnustatud. Tema maja on jäetud lagunema ning kusagil pole mingit konkreetset märget, et see on muusiku lapsepõlvekodu. Freddie teema on Sansibaril peaaegu nagu "avalik saladus". Temast ei räägita, kuid kõik teavad. Eelkõige taunitakse seda teemat Mercury seksuaalse sättumuse pärast. Teadupärast on Sansibari elanikud väga konservatiivsed ega tunnista geisid.

Kolimine Inglismaale[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1964 toimusid Sansibaris poliitilised muutused, mistõttu 1964. aasta alguses kolis perekond Inglismaale. 1964. aasta sügisel astus Freddie Isleworthi Polütehnikumi, et sooritada kunstiõpetuses edasijõudnute eksam. Aastal 1966 asus ta Ealingi Kunstikolledžisse graafikat õppima.

1960. aastate lõpul sai Freddie iidoliks Jimi Hendrix. Freddie püüdis Hendrixit igati jäljendada.

Kolledžis tutvus Freddie Tim Staffelliga, kes mängis basskitarri ansamblis Smile. Sõprussidemete paranemisel sai Freddie külastada Smile'i proove, kus ta tutvus Brian May' ja Roger Meddows Tayloriga. Kuigi muusika paelus Freddiet, otsustas ta enne professionaalseks muusikuks hakkamist kooli lõpetada. Pingutused kandsid vilja ning 1969. aastal lõpetas Freddie Ealingi Kunstikolledži graafiku ja kujundaja diplomiga.

Lavakarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1969 tutvus Freddie ansambliga Ibex ning ta võeti bändi laulma. Ibexis sai ta esimesed suure lava kogemused. Samal aastal otsustasid Freddie ja Roger avada oma müügilaua Kensingtoni turul. Alguses katsetati kunstiga, kuid see oli edutu. Hiljem jätkati stiilsete kasutatud riiete müügiga ning see oli edukam. Müük lõpetati 18. septembril 1970, kui suri Jimi Hendrix, kelle mälestuseks müügilaud suletigi. 1969. aasta septembris läksid Ibexi ja Freddie teed lahku. Freddie ei suutnud olla ilma esinemiseta ja aasta lõpuks sai temast Sour Milk Sea solist. Kuid seegi ansambel ei kestnud kaua. Nüüd otsustas Freddie ise ansambli kokku panna. Selleks sai Wreckage. Kuna ka selle ansambliga kuulsust ei tulnud, otsustas Freddie märtsis 1970 ansambli hüljata.

1970. aasta aprillis lahkus Tim Staffell Smile'ist ning Freddie võttis tema koha ansamblis üle. Bändis olid varasemast ajast liikmed Brian May ja Roger Taylor. Freddie leidis, et nimi "Smile" ei ole piisavalt ambitsioonikas ning pärast mõningaid vaidlusi pandi ansamblile nimeks "Queen". 27. juunil oli Queeni esimene kontsert, kuigi kavalehtedel oli bändi nimeks veel Smile. Samal ajal oli Freddie jõudnud arusaamale, et nimi Bulsara ei sobi mehele, keda ootab ees suur tulevik. Nõnda muutis ta oma perekonnanime Mercuryks. See nimi pidi viitama muistsete jumalate müütilisele käskjalale. Edasine on juba paljuski seotud Queeni kuulsuse ja ajalooga.

1970. aastal tutvus Freddie Mary Austiniga. Koos elati 7 aastat, jäädes headeks sõpradeks ka hiljem.

Mercury esimene sooloprojekt, kus ta kasutas pseudonüümi Larry Lurex, jäi aastasse 1972.

1975. aastal oli Queen Jaapani turneel. Freddie kiindus Jaapanisse täielikult ning siit sai alguse tema kirg jaapani kunsti ja antiigi vastu.

Aastatel 1970–1976 oli Mercuryl kombeks värvida musta küünelakiga oma vasaku käe, Mayl aga valge küünelakiga parema käe küüned.

7. oktoobril 1979 esines Freddie koos kuningliku balletitrupiga Royal Ballet. Ta polnud kunagi balletti tantsinud, kuid otsustas siiski tantsimisest osa võtta. Freddie tantsis koos trupiga laulude "Bohemian Rhapsody" ja "Crazy Little Thing Called Love" järgi. Esinemine oli edukas.

Aastal 1980 otsustas Freddie oma imidžit muuta. Ta lõikas oma juuksed lühemaks ning kasvatas endale vuntsid. Fännid reageerisid muutusele, kinkides talle žiletiteri ning ka küünelakki.

1982. aasta lõpus otsustasid Queeni liikmed, et järgmisel aastal peavad puhkust. Freddie otsustas kasutada vaba aega ratsionaalselt ning hakkas oma plaati tegema. Töö käigus tutvus ta Giorgio Moroderiga ning koostööst sündis laul "Love Kills".

1983. aasta mais käis Freddie Royal Operas vaatamas Verdi ooperit. See oli esimene kord, mil Freddie nägi katalaani ooperitähte Montserrat Caballé'd, kellest oli esimesest silmapilgust võlutud.

1985. aasta mais ilmus Freddie esimene sooloalbum "Mr. Bad Guy". Kuna 1987. aasta algus oli Queeni jaoks vaikne, otsustas Freddie alustada uue sooloalbumi lindistamist. Veebruaris 1987 nägi ilmavalgust singel "The Great Pretender" (kaver The Plattersi laulust). Märtsis lendas Freddie Barcelonasse, kus tegi Montserrat Caballé'le ettepaneku koos laule lindistada. Aprilli alguses algaski töö ühiste laulude kallal. Mais 1987 esineti koos festivalil Ibizal. Nende ühine album ilmus 10. oktoobril 1988.

Haigus ja karjääri lõpp[muuda | muuda lähteteksti]

Freddie Mercury kuju Montreux's

Freddie viimane avalik kontsert toimus 8. oktoobril 1988 suurel La Nit festivalil Barcelonas, kus tähistati olümpialipu saabumist Seoulist. Pärast albumi "The Miracle" ilmumist hakkas Mercury tervis järsult halvenema. Haigena olles püüdis ta seda üldsuse eest varjata, kuid meedias hakkasid levima kuuldused, et Mercury põeb AIDSi. Ta mõistis, et haigus ei lase tal Queeniga enam tuurile minna ning seetõttu pühendus ta uute laulude loomisele ja videote tegemisele, mis süvendas spekulatsioone tema halveneva tervise kohta.

Queeni viimaseks videoks jäi "These Are the Days of Our Lives", mis salvestati 30. mail 1991. Mercury halva väljanägemise tõttu (Freddie kaal oli langenud 76 kilolt 57-le) filmiti video must-valgena. Valmis video ilmumine 1991. aasta juunis ei tekitanud enam kahtlustki, et Freddie tervis pole korras. Viimastel elupäevadel ei suutnud Freddie enam normaalselt süüa ega rääkida ning ta jäi praktiliselt pimedaks. Kolm nädalat enne surma otsustas ta lõpetada arstirohtude võtmise, et oma surma kiirendada.

23. novembril 1991 otsustas ta oma haiguse avalikustada. Päev hiljem, 24. novembril kell 18.48, veidi rohkem kui 24 tundi pärast haiguse avalikustamist suri Freddie oma kodus Londonis. Surma põhjuseks AIDSiga seotud kopsupõletik. Vahetult enne Freddie surma olid tema juures tema sõbrad, laulja Dave Clark, majateenija Peter Freestone ja elukaaslane Jim Hutton. Freddie suri ajal, kui Jim Hutton tema voodiriideid vahetas, sest Freddie oli voodi märjaks teinud. 27. novembril tuhastati Freddie Kensal Greeni krematooriumis. Tema maiste jäänuste asukoht pole teada.

22. aprillil 1992 korraldasid Brian, Roger ja John Freddie' mälestuseks suure mälestuskontserdi, mille tulud läksid AIDSi-vastasele võitlusele.

Freddie muusikaliseks luigelauluks jäi 1995. aastal postuumselt ilmunud Queeni plaat "Made in Heaven", millel olid veel viimased enne tema surma salvestatud laulud. "Mother Love" salvestati kaks nädalat enne Mercury surma Montreux's, loo salvestamine jäi poolikuks kuna Freddie käis stuudios ainult siis kui ennast hästi tundis. Laulda oli vaja veel viimane salm, kuid Mercury ütles Mayle, et ta hetkel enam ei jaksa ning tuleb hiljem ja laulab viimase salmi ära. Aga stuudiosse tagasi ta enam ei jõudnudki. Freddie suri 45–aastaselt.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

2003. aastast korraldatakse septembrikuus Šveitsis Montreux's tema mälestuspäeva. Seal asub Genfi järve kaldapealsel ka talle püstitatud monument. Kuju autoriks on tšehhi skulptor Irena Sedlecká. See kuju on ka plaadi "Made in Heaven" esikaanel.