Queen

Allikas: Vikipeedia
Queen
Päritolu London, Suurbritannia
Stiilid hard rock, heavy metal, progressiivrokk
Tegev 1970–
Plaadifirma Parlophone
Hollywood Records
EMI
Seotud esitajad
Veebileht www.queenonline.com
Koosseis
Brian May
Roger Meddows Taylor
Endised liikmed
Freddie Mercury
John Deacon

Queen on inglise rokkansambel, mille asutasid 1970. aastal Londonis kitarrist Brian May, laulusolist Freddie Mercury ja trummar Roger Meddows Taylor.

Esimene Queeni kontsert oli 27. juunil 1970 Truros, kuid ametlikult kandis bänd siis veel nime Smile. Queeni lauludest tulid seal ettekandele "Son And Daughter", "Stone Cold Crazy" ja "Doin' Alright". Võimalik, et esitati ka laulud "Keep Yourself Alive", "Liar", "Hangman", "Great King Rat" ja "Modern Times Rock 'n' Roll". Basskitarrist John Deacon liitus ansambliga aasta hiljem ning esimest korda astus ta lavale 2. juulil 1971 Surreys. Enne John Deaconit mängisid bändis basskitarri Mike Grose, Barry Mitchell ja Doug Ewood Bogie.

Queeni helikeel on omapärane ja äratuntav, samas on nende loomingu stiiliulatus väga lai, hõlmates nii hard rock'i kui ka ooperi elemente. Tuntud on ka Queeni suurejoonelised kontserdid. 18. septembril 1976 anti Londonis Hyde Parkis tasuta kontsert, kus oli kohal üle 100 000 kuulaja. Queeni viimane kontsert koos Freddie Mercuryga oli Knebworth Parkis 9. augustil 1986 Kagu-Inglismaal, kuhu tuli umbes 120 000 inimest. Kontserdil pussitati surnuks 21-aastane fänn.

Kogu karjääri jooksul andis Queen väga vähe intervjuusid, sest ajakirjanikel jagus neile algusaastatel vaid karmi kriitikat.

Bändi suurima läbimüügiga singel on 1975. aasta 6-minutine "Bohemian Rhapsody", mis püsis üheksa nädalat Suurbritannia edetabelites esikohal ja andis bändile nende teise esikümnesingli (1974. aasta "Killer Queen" oli esimene).

Queeni 20 minuti pikkune esinemine 1985. aasta "Live Aidil" on hinnatud ajaloo parimaks kontserdiks.

Pärast laulusolist Freddie Mercury surma 1991. aastal Queen palju uusi lugusid ei avaldanud ning 1997. aastal läks ansambel laiali.

2004. aastal tuldi uuesti kokku ning valiti laulusolistiks Paul Rodgers ja basskitarristiks Spike Edney. Uus koosseis sai nimeks Queen + Paul Rodgers.

2012. aastal esines Queen ka Londoni olümpiamängude lõputseremoonial. Tallinna Lauluväljakul andsid nad koos Adam Lambertiga kontserdi 5. juunil 2016.

Aastal 2018 pälvis ansambel Grammy elutööauhinna.

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]