Montserrat Caballé

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Montserrat Caballé

Montserrat Caballé (sünninimi María de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch; sündinud 12. aprillil 1933 Barcelonas) on katalaani ooperilaulja (sopran), kes sai kuulsaks bel canto laulmistehnikaga ning Rossini, Bellini ja Donizetti kirjutatud ooperites.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Caballé lõpetas Liceu Konservatooriumis laulmise eriala Eugenia Kemmeny juhendamisel ning Caballéd premeeriti kuldmedaliga. Seejärel siirdus ta 1956. aastal Baseli Ooperiteatrisse, kus ta 1957. aastal tegi professionaalse ooperilauljana debüüdi Puccini "Boheemis" Mimi rollis. Hooajal 1960–1961 laulis ta Bremeni Ooperiteatris, kus ta arendas oma laia repertuaari. Aastal 1962 naasis ta Barcelonasse ning tegi debüüdi Liceus, lauldes nimiosa Richard Straussi ooperis "Arabella".

Edu ja kuulsus[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvusvahelisele areenile jõudis Caballé aastal 1965, kui ta asendas New Yorgis Carnegie Hallis Marilyn Horne'it Donizetti ooperis "Lucrezia Borgia". Kuna Caballé õppis seda rolli alla ühe kuu ning kuna see oli tema esimene bel canto stiilis laulmine, siis tõi see ooperimaailmas kaasa sensatsiooni. Järgmisel päeval oli ajalehes New York Times öeldud: Callas + Tebaldi = Caballé. Samal aastal astus ta esmakordselt üles ka Glyndebourne'i Festivalil, kus Metropolitan Operas laulis Marguerita rolli Charles Gounod' ooperis "Faust".

Aastal 1969 andis ta Arena di Veronassis silmapaistva esitluse Giuseppe Verdi ooperis "Don Carlos" (roll Valois' Elisabetta, kus muu hulgas esinesid ka Domingo ja Cappuccilli.

Aastal 1970 esines ta esmakordselt La Scalas Donizetti ooperis "Lucrezia Borgia" ning 1972 Covent Gardenis Verdi ooperis "La Traviata".

Kõige edukamaks aastaks osutus Caballél aga ilmselt 1974, kus ta laulis mitmeid kuulsaid rolle. Näiteks Verdi ooperites "Aida" ja "Les vêpres siciliennes", Donizetti ooperis "Parisina" ja Bellini "Normas"

1970. aasta septembril lõigati tal kõhust välja suur, kuid healoomuline kasvaja. Ta taastus operatsioonist hästi ning jätkas laval esinemist 1975. aasta algupoolel.

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Caballé kõige kuulsamad rollid on lauldud bel canto stiilis. Kokku on ta laulnud ligi 80-s ooperis.

Caballé on andnud ka mitmeid soolokontserte, erilist tähelepanu on pälvinud tema emakeelsed laulud.

Tema hääl on eriline puhtuse, kontrollitavuse ja tugevuse poolest, samuti on tal head näitlejaoskused.

Aastal 1987 osales Caballé ka popmuusikas. Ta laulis koos rokklaulja Freddie Mercury'ga laulu "Barcelona", mis sai hittlauluks. Hiljem oli sama laul 1992. aasta Barcelona olümpiamängude hümniks.

Caballé on tegelenud ka heategevusega. Ta on UNESCO Hea Tahte Saadik ning on rajanud Barcelonas erivajadustega laste fondi.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1964 abiellus ta tenori Bernabé Martíga. Nende tütar Montserrat Marti on samuti sopran ning koos emaga esinevad nad sagedasti koos.


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]