Montserrat Caballé

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Montserrat Caballé

Montserrat Caballé (sünninimi María de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch; 12. aprill 1933, Barcelona6. oktoober 2018, Barcelona) oli katalaani ooperilaulja (sopran), kes sai kuulsaks bel canto laulmistehnikaga ning Rossini, Bellini ja Donizetti kirjutatud ooperites.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Caballé lõpetas Liceu Konservatooriumis laulmise eriala Eugenia Kemmeny juhendamisel ning Caballéd premeeriti kuldmedaliga. Seejärel siirdus ta 1956. aastal Baseli Ooperiteatrisse, kus ta 1957. aastal tegi professionaalse ooperilauljana debüüdi Puccini "Boheemis" Mimi rollis. Hooajal 1960–1961 laulis ta Bremeni Ooperiteatris, kus ta laiendas oma repertuaari. Aastal 1962 naasis ta Barcelonasse ning debüteeris Liceus, lauldes nimiosa Richard Straussi ooperis "Arabella".

Edu ja kuulsus[muuda | muuda lähteteksti]

Ooperietendus

Rahvusvahelisele areenile jõudis Caballé aastal 1965, kui ta asendas New Yorgis Carnegie Hallis Marilyn Horne'it Donizetti ooperis "Lucrezia Borgia". Kuna Caballé õppis seda rolli alla ühe kuu ning kuna see oli tema esimene bel canto stiilis laulmine, siis tõi see ooperimaailmas kaasa sensatsiooni. Järgmisel päeval oli ajalehes New York Times öeldud: Callas + Tebaldi = Caballé. Samal aastal astus ta esmakordselt üles ka Glyndebourne'i Festivalil, lauldes Metropolitan Operas Marguerita rolli Charles Gounod' ooperis "Faust".

Aastal 1969 esines ta Arena di Veronassis silmapaistvalt Giuseppe Verdi ooperis "Don Carlos" (Valois' Elisabetta rollis, muu hulgas koos Domingo ja Cappuccilliga).

Aastal 1970 esines ta esmakordselt La Scalas Donizetti ooperis "Lucrezia Borgia" ning 1972 Covent Gardenis Verdi ooperis "La Traviata".

Kõige edukamaks aastaks osutus Caballél aga ilmselt 1974, kus ta laulis mitmeid kuulsaid rolle. Näiteks Verdi ooperites "Aida" ja "Les vêpres siciliennes", Donizetti ooperis "Parisina" ja Bellini "Normas"

1970. aasta septembris lõigati tal kõhust välja suur, kuid healoomuline kasvaja. Ta taastus operatsioonist hästi ning jätkas laval esinemist 1975. aasta algupoolel.

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Caballé kõige kuulsamad rollid on lauldud bel canto stiilis. Kokku on ta laulnud ligi 80-s ooperis.

Caballé on andnud ka mitmeid soolokontserte, erilist tähelepanu on pälvinud tema emakeelsed laulud.

Tema hääl oli eriline puhtuse, kontrollitavuse ja tugevuse poolest, samuti olid tal silmapaistvad näitlejavõimed.

Aastal 1987 osales Caballé ka popmuusikas. Ta laulis koos rokklaulja Freddie Mercury'ga laulu "Barcelona", mis sai hittlauluks. Sama laul sai 1992. aasta Barcelona olümpiamängude hümniks.

Caballé tegeles ka heategevusega. Ta oli UNESCO Hea Tahte Saadik ning rajas Barcelonas erivajadustega laste fondi.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Caballé koos poja ning abikaasaga 1971. aastal Milanos

Aastal 1964 abiellus ta tenori Bernabé Martíga. Nende tütar Montserrat Marti on samuti sopran ning koos emaga esinesid nad sagedasti koos.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]