Erinevus lehekülje "Ernst Põdder" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 2 baiti ,  7 aasta eest
Ta oli [[1917]]. aastal [[Vene]] armee koosseisus moodustatud [[eesti rahvusväeosad|eesti rahvusväeosa]] komandör. [[22. juuli]]l [[1917]]. aastal määrati Ernst Põdder [[1. Eesti jalaväepolk|1. Eesti jalaväepolgu]] ülemaks ja oli hiljem üks [[Omakaitse]] organiseerijaid. Tema oli see, kelle juhtimisel tõkestati enamlaste marodööritsemine ning laastamine talude ja mõisate kallal. Tegi lõpu ka [[bolševikud|bolševike]] kihutustööle polgus endas. Eestist minemakihutatud enamlased jõudsid ta selle tegevuse eest tagaselja surma mõista.
 
1918. aasta veebruarikuu teisel poolel liikusid sakslased Lääne-Eesti saartelt [[Saksa okupatsioon Eestis (1917–1918)|mandrile]]. Sama aasta märtsis ülendas [[Eesti Ajutine Valitsus]] Ernst Põdderi [[kindralmajor]]iks. Sakslased Eesti [[Omakaitse]]t ei tunnistanud ja saatsid selle laiali, moodustades oma [[Bürgerwehr]]i (Saksa Omakaitse). Sinna õnnestus juhtpositsioonile saada kindral Põdderil, kes selle organisatsiooni katte all moodustas põrandaalust [[Kaitseliit]]u. [[12. märts]]il [[1918]]. ülendas Eesti Ajutine Valitsus E.Ernst Põdderi [[kindralmajor]]iks, ta oli koos [[Aleksander Tõnisson]]i ja [[Andres Larka]]ga esimene Eesti kindralmajor. Sakslased vangistasid ta rahvusliku tegevuse pärast umbes kuuks ajaks.
 
Saksa väed lahkusid 1918. aasta novembris Eestist. Omakaitsest sai [[Kaitseliit#Ajalugu|Eesti Kaitse Liit]] [[11. november|11. novembril]] [[1918]]. Juhatuse esimeheks valiti admiral [[Johan Pitka]] ja ülemaks kindralmajor Ernst Põdder.
6819

muudatust

Navigeerimismenüü