Edwin Bret Hart

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Edwin Bret Hart (25. detsember 1874 Sandusky, Ohio, USA – 12. märts 1953) oli ameerika biokeemik ja toitumisteadlane.

Haridustee ja karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Edwin Hart lõpetas 1892. aastal Sandusky gümnaasiumi, misjärel õppis Michigani Ülikoolis keemiat ja meditsiini. Üliõpilasena töötas ta professor E. D. Campelli (kes kaotas laboris toimunud plahvatuse tõttu nägemise) assistendina. Ülikooli lõpetas Hart 1897. aastal.[1]

1897. aastal asus Hart tööle Ontario maakonnas Genevas asuvas Cornelli Ülikoolile kuuluvas New Yorgi Põllumajanduse Eksperimentaaljaamas, kus ta töötas kuni 1906. aastani. Vahepeal täiendas Hart end keemia alal Marburgi ülikoolis ja aasta hiljem ka Heidelbergi ülikoolis professor Albrecht Kosseli juures.

1906. aastast töötas Edwin Hart Wisconsini ülikooli põllumajanduskeemia osakonna juhina ja ka keemikuna ülikooli katsejaamas.

Teadus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastail 19071911 juhatas Hart ülikoolis niinimetatud single-grain experiment eksperimenti, mille käigus katsetati süsivesikute, rasvade ja valkude keemiliselt tasakaalustatud söödadieeti ja uuriti selle võimalikke seoseid katseloomade heaolu, tervisega ja eluga. Harti abistasid eksperimendi läbiviimisel Steven M. Babcock, George C. Humphrey ja Elmer Verner McCollum.[2]

Harti uurimistööd ja eksperimendid Wisconsini ülikoolis käsitlesid katseloomade, sealhulgas sigade, koerte ja hiirte mitmesuguseid toitumisalaseid uuringuid ja hõlmasid mineraalide, vitamiinide ja muude orgaaniliste toitainetega seotud metabolismi, aga ka haiguslikke seisundeid ja nende ravimeetodite väljatöötamist.

1920. aastatel avastas Hart rottidega tehtud uuringutes, et raua imendumiseks organismis ja selleks, et organism suudaks hemoglobiini komplekteerida, on toitainetes (ka toidus) lisaks rauale väga väikeses koguses vaja ka vaske ja koobaltit.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Edwin Hart abiellus 1903. aastal Annie Virginia DeMille'iga. Peres oli üks laps.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Nicole Kresge, Robert D. Simoni, Robert L. Hill, The Role of Copper in Anemia: the Work of Edwin B. Hart, March 14, 2008, The Journal of Biological Chemistry, 283, e6., http://www.jbc.org/content/283/11/e6]
  2. Harry G. Day, Elmer Verner McCollum 1879– 1967 A Biographical Memoir , National Academy of Scineces, 1974, Veebiversioon (vaadatud 11.09.2013) (inglise keeles)

Publikatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]