Amulett

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on ohutisest; filmi kohta vaata artiklit "Amuletid".

Amulett (ladina amulētum: "ese, mis kaitseb inimest probleemide eest"[1][2]) on ese, millel arvatakse olevat kaitsev jõud kurjade vaimude, ohtude ja kahjustuste eest. Kõige tugevama toimega on isetehtud amuletid.

Amulett erineb talismanist: talismani kohta arvatakse, et see toob head õnne või mingit muud kasu ja lisaks pakub kaitset.

Amulette aetakse tihtipeale segi ripatsiga, mida kantakse kaelas keti küljes – ripats võib olla amulett, kuid amulett võib olla ka teistsugune. Amuletid võivad olla vääriskivid, eriti graveeritud vääriskivid, kujud, mündid, sõrmused, joonistused, taimed, loomad, ka sõnad, mis on öeldud loitsuna, et tõrjuda kurjust ja halba õnne. Maagilise tekstiga täidetud pabereid on kasutatud ja leitud erinevates kultuurides nii Euroopas kui Aasias.

Näited Miriami käest tänapäeva Iisraelis

Kuni keskajani uskus enamik inimesi amulettide ja õnnistatud esemete kaitsvasse ja ravivasse jõusse. Talismanid jaotusid kolme erinevasse rühma: kehal kantavad, voodi kohal rippuvad ja meditsiinilised talismanid. Juudid, kristlased ja moslemid on raskesti haigete voodites kasutanud kaitsena ka pühasid raamatuid.

Erinevates religioonides kasutatakse mitmeid amulette ka tänapäeval. Budistidel on väga palju erinevaid amulette erinevateks otstarveteks. Kristlased kannavad kaelas risti ja kasutavad riste ka muudes kohtades, lisaks kasutatakse püha vett ja püha soola, püha suitsu, palvehelmeid jms.

Berberi hamsa või "Fatima käsi" hõbedast, Maroko, 20. sajand

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Gonzalez-Wippler 1991, p. 1.
  2. Guelden, Marlane (2007). Thailand: Spirits Among Us. Tarrytown, NY: Marshall Cavendish. ISBN 978-981-261-075-1. Mall:Full citation needed