Arnold Hinnom

Allikas: Vikipeedia
Arnold Hinnom
Nimi Arnold Hinnom
Sündinud 5. jaanuar 1895
Järvamaa
Surnud 9. oktoober 1989 (94-aastaselt)
Ameerika Ühendriigid
Auaste kolonelleitnant
Juhitud üksused Tagavarapolk
Sõjad/lahingud Esimene maailmasõda
Eesti Vabadussõda
Teine maailmasõda
Autasud Vabadusrist I/2

Arnold-Johannes Hinnom VR I/2 (5. jaanuar 1895 Kuie küla, Einmani vald, Järva-Jaani kihelkond, Järvamaa9. oktoober 1989 Chapel Hill, USA) oli Venemaa keisririigi ja Eesti sõjaväelane (kolonelleitnant).

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Hinnom sündis 1895. aastal Parra talus kaupmehe pojana. Ta lõpetas Tallinna kaubanduskooli ja õppis Ants Laikmaa ateljees.

Esimeses maailmasõjas[muuda | muuda lähteteksti]

Esimeses maailmasõjas teenis ta Venemaa keisririigi armees, 1915. aastal liitus ta loodud Läti rahvusväeosadega. (Läti 4. Vidzeme polgu) koosseisus osales ta Riia piirkonna kaitselahingutes, kus sai ka 2 korda haavata. Läti polgus teenis Hinnom kuni 1917. aastani, pärast bolševistlikku oktoobrirevolutsiooni ning bolševike algatatud ohvitseridevastast terrorit lahkus ta Läti polgust ning naasis Eestisse, kus määrati loodud Eesti rahvusväeosade Eesti Tagavara Jalaväepataljoni rooduülemaks.

Ta teenis 1918. aastal Eesti Vabariigi väljakuulutamise ja sellele järgnenud Saksa okupatsiooni ajal 2. Eesti jalaväepolgu 5. roodu komandörina Põltsamaal, kus organiseeris ka Kaitseliitu.

Eesti Vabadussõjas[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Saksamaa Novembrirevolutsiooni 1918. aastal ning sellele järgnenud saksa vägedele taandumist alanud Nõukogude Venemaa poolset sõjategevuse algust asus ta teenistusse 2. Eesti jalaväepolku ning osales Lõuna-Eesti kaitses koos Stanisław Bułak-Bałachowiczi valgekaartlastega ning sõja algetapis toimunud taandumises.

1919. aasta alguses määrati Haapsalus asuva Tagavarapolgu ülemaks. 1919. aasta märtsist teenis Hinnom Soomusrongide Divisjonis, kus määrati 1. maist Soomusrongide Divisjoni (augustis nimetati Soomusrongide Diviisiks) ülema ajutiseks abiks. Diviisi ülema ametikohal teeninud Hinnom ülendatati 11. veebruaril 1920 Sõjavägede Ülemjuhataja kindralmajor Johan Laidoneri käsuga nr 372 alampolkovnikuks vanusega 1. veebruarist 1920. aastal. Pärast Vabadussõja lõppu nimetati Hinnom Soomusrongide Brigaadi ülema abiks.

1933. aastast töötas ta Tallinnas Raudtee Peatehase raamatupidajana.

Teises maailmasõjas[muuda | muuda lähteteksti]

Teises maailmasõjas tegutses Hinnom Tallinnas Omakaitse staabis. 1944. aastal põgenes ta Saksamaale.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema naise Hildegardi (sündinud Michelson; 1892-1967) vend oli metsateadlane August Michelson.

Mälestusteraamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]