Anton thor Helle

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Piibli-tõlkijast; tema isa kohta vaata artiklit Anton thor Helle (Tallinna kaupmees).

Anton thor Helle (1683 Tallinn24. (vkj. 13) aprill 1748 Jüri) oli saksa päritoluga vaimulik, keele- ja kirjamees.[1]

Thor Helle oli 1713. aastast Jüri koguduse ja 1740. aastast Kose Püha Nikolause koguduse õpetaja, Eestimaa konsistooriumi assessor (1715), Ida-Harju praostkonna praost (1742) ja esimese eestikeelse Piibli tõlkija.

Tema nime kirjutatakse ka Anton Thorhelle, Anton torHelle, Anton thorHelle või Anthonij Torhelle. Kõige sagedamini kohatav kirjaviis on Anton Thor Helle, milles partiklit t(h)or ekslikult eesnimeks Thor peetakse. [viide?]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Anton thor Helle väimees Gustav Ernst Hasselblatt oli Jõelähtme Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja, tema tütrepoeg Peter Anton Hasselblatt oli Hageri Lambertuse koguduse õpetaja.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Tõenäoliselt Anton thor Helle kirjutatud on ka 1740. aastal ilmunud "Wiis head jutto Ühhe Öppetaja ja usklikko Tallopoja wahhel"[2] (Tallinn: Trükkis Jakob Juhhan Köler), mis on pühendatud 1739. aastal ilmunud "Piibli Ramatu" soovitamisele ja tutvustamisele, kuigi selle autoriks peetakse ka Albert Anton Vierorthi.[3] [4] (Tekst)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]