Andres Paas (muusik)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Andres Paas (sündinud 10. veebruaril 1968 Kingissepas) on pianist, pedagoog, produtsent ja muusikategelane.

Andres Paas õppis klaverit Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (Tiiu Loopere õpilasena) ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ada Kuuseoksa ja Ivari Ilja klaveriklassis. 1993–1996 täiendas ta end EMTA magistrantuuris prof. Vilma Mallese juures ning õppis samal ajal (1992–1995) ka orelit Ines Maidre ja professor Hugo Lepnurme juhendamisel. Andres Paas on osalenud mitmetel meistrikursustel ning 1998. aastal täiendas ta end kammermuusika alal F. Liszti nimelises Budapesti Muusikaakadeemias prof. Gulyàs Màrta, Istvàn Csurgay ja Devich Jànosi juhendamisel.

Andres Paas on tegutsev kammermuusik, kuid on esinenud ka sümfooniaorkestrisolisti ja soolopianistina ning on andnud kontserte ka organistina (sh suurtes katedraalides Budapestis, Moskvas, Hamburgis jm). Ta on kutsutud Leedu ühe vanima ja tuntuma ansambli – Vilniuse Keelpillikvarteti solistiks, samuti Ryazani Filharmoonia Sümfooniaorkestri (Venemaa) solistiks, esinenud ka Eesti tipporkestri Klaaspärlimäng Sinfonietta ja New Russian Quartet (Venemaa) solistina, teinud koostööd ühe hinnatuma prantsuse keelpillikvartetiga Quatuor Varèse, osalenud Ungari ja Eesti muusikute koostööansamblina loodud HonEst Quintette’i töös, millega on esinetud Eestis, Ungaris ja Prantsusmaal. Lisaks Baltimaade muusikuid ühendavas New Baltic Trios koos leedu tšellisti Vytautas Sondeckise ja läti klarnetisti Marcis Kulisega, millega on esinetud festivalidel Baltimaades, Ungaris (sh mainekal Budapesti Kevadfestivalil), Saksamaal (festivalil ”Begegnungen am Baltischen Meer”), Prantsusmaal (kultuurifestivalil "Balti nädalad Pariisis") jm ning klaveritriodes ja klaverikvartettides Venemaal ja Kuressaare Kammermuusika Päevadel koos vene muusikute Rustam Komatškovi, Julia Igonina, Aleksander Trostjanski, Ilja Hoffmani, Sergei Poltavski ja Stepan Jakovitšiga. Andres Paas on ka tunnustatud liedpianist ja andnud arvukalt kontserte paljude tuntud eesti lauljate ansamblipartnerina – tema erilises fookuses on olnud vene, saksa ja prantsuse vokaalmuusikakavad. Ta on teinud pikka aega koostööd viiuldaja Leho Ugandi ja tšellist Vahur Luhtsaluga.

1995. aastal pani ta aluse rahvusvahelisele kammermuusikafestivalile oma kodulinnas Kuressaares – Kuressaare Kammermuusika Päevad, olles tänaseni selle ürituse eestvedaja ja kunstiline juht. Eri koosseisudes on ta Kuressaare Kammermuusika Päevadel üles astunud 23 suvel. Ta on ka välja andnud duubel-CD ”Kuressaare Kammermuusika Päevad – 10” ja koostanud fotonäituse "Kõrghetked – Kuressaare Kammermuusika Päevad 20".

Andres Paas on Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakoolis kammeransambli ja saateklassi pedagoog. Aastatel 1998–2016 oli sealsamas kammeransambliosakonna juhataja.

Esinemisgeograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Andres Paas on esinenud Baltimaades, Venemaal, Soomes, Rootsis, Taanis, Norras, Ungaris, Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias, Iisraelis, Ameerika Ühendriikides, Kanadas jm.

Repertuaar[muuda | muuda lähteteksti]

Andres Paasi repertuaar ulatub barokkmuusikast nüüdismuusikani. New Baltic Trio koosseisus kandnud ette mitu uudisteost, sh Läti helilooja Ruta Paidere “...Vergessenes Wasser...” (2004) ja Helena Tulve “lumineux / opaque” (2004), kes kirjutasid oma triod spetsiaalselt sellele koosseisule. Läbi aastate on ta erinevates rahvusvahelistes kammerkoosseisudes kontserdilavadel ettekandele toonud märkimisväärse osa kammermuusika kaalukatest teostest – duosonaatidest (viiul, tšello, klarnet, flööt jt) klaverikvintettideni, sh Beethoveni Kolmik solistide kontsert, Schuberti, Bartoki, Dohnànyi, Šostakovitši, Dvořáki, Francki, Räätsa jt klaverikvintetid; Brahmsi kõik kolm klaverikvartetti ja Faure esimene klaverikvartett; Haydni, Mozarti, Beethoveni, Schuberti, Brahmsi (sh Trio a-moll op 114 ja kõik kolm klaveritriot), Mendelssohni, Rahmaninovi (mõlemad eleegilised triod), Arenski, Tšaikovski, Šostakovitši, Smetana ja Debussy klaveritriod.

Paas on salvestanud muusikat ERR-i arhiivi, osalenud pianisti ja organistina mitmel RAM-i (Eesti Rahvusmeeskoori) plaadistusel ning andnud välja duubel-CD ”Kuressaare Kammermuusika Päevad – 10”, kus sisaldub ka mitu tema osalusega ansamblite salvestist.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Eesti muusika biograafiline leksikon. 2. köide: N–Y. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2008, lk. 62.
  • Ludmilla Toon "Kammermuusikapäevade hing Andres Paas". Meie Maa, 11. oktoober 1997
  • "Braavo, Andres Paas" Meie Maa, 2001
  • Raadiosaade "Muusikast võlutud" Klassikaraadio, 1996
  • Telesaade "Eesti interpreedid" ETV, 2000

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]