Aasta kultuurisõber
Kultuurisõber on Kultuuriministeeriumi antav tunnustus, millega tõstetakse esile füüsilisi ja juriidilisi isikuid, kes on panustanud kultuurivaldkonda erakapitali, hoogustanud kultuuriürituste toimumist ning seeläbi ka laiemalt valdkonna ja ühiskonna arengut.[1]
Auhinda antakse alates 2012. aastast eelnenud aasta tegevuse eest. Tänuüritus toimub aasta esimeses kvartalis, tavaliselt veebruaris sõbrapäeva ajal. Kandidaate võiva esitada kõik kultuurivaldkonnas tegutsevad isikud või organisatsioonid.[1] Iga kandidaadi esitaja saab teha ühe ettepaneku.
Igal aastal antakse välja 3–5 peapreemiat ehk aasta kultuurisõbra auhinda ning mitukümmend väiksemat, kultuurisõbra nimetust. Peapreemia laureaat saab traditsiooniliselt auhinnaks Kärt Ojavee taiese "Undefined Useful Object" ning kõik laureaadid pälvivad kultuuriministrilt ministeeriumi tänukirja. Tunnustatutel on õigus kasutada oma kirjaplangil, trükistel ja toodete või teenuste reklaamimisel kultuurisõbra märki. Märki võib kasutada ajaliste piiranguteta, kuid selle juures peab olema märgi andmise aastanumber.[1]
Alates 2022. aastast antakse välja ka aasta kultuurikorraldaja auhinda ning muud auhinnad on suunatud konkreetsemalt kindlasse kultuurivaldkonda.
Kultuurisõbra auhinna laureaadid
[muuda | muuda lähteteksti]2011
[muuda | muuda lähteteksti]Nordea Pank on kultuurivaldkonda toetanud pikkade aastate jooksul ja toetus on olnud märkimisväärne – Nordea on olnud näiteks Nargen Festivali ja Pimedate Ööde Filmifestivali peasponsor, samuti on ta pannud õla alla paljudele väiksematele kultuuriüritustele.
Nordic Hotels OÜ on teinud koostööd muuseumide, kontserdiorganisatsioonide, kunstnike ja paljude teistega. Eesti kapitalil põhineva ettevõtte puhul on muutunud lausa iseenesest mõistetavaks, et märtsis Tallinn Music Weeki või novembris PÖFFi ajal võib seada sammud nende festivalide ametlikku peakorterisse – Nordic Hotel Forumisse.
Enn Kunila metseenlus ei piirdu mitte ainult kunstiga, vaid ta on toetanud ka hulganisti kultuuritegevusi Eestimaa eri paigus. Enn Kunila kunstikogu on kogunud palju kuulsust ja tunnustust, tema kunstikogu näitus Tallinna Kunstihoones ja Helsingis oli väga menukas.
2012
[muuda | muuda lähteteksti]AS EMT on olnud kultuurivaldkonna suurtoetaja pikki aastaid ja panustanud nii suurematesse kui ka väiksematesse kultuuriüritustesse üle Eesti. EMT toetatavate projekti hulgas on väga paljude erinevate kultuurivaldkondade projekte, kusjuures tähelepanu on pööratud ka järelkasvule.
SA Heategevusfond Aitan Lapsi on käivitanud koostöös Eesti Etendusasutuste Liiduga viimaste aastate ühe innovaatilisema heategevusprojekti, mille abil on lühikese aja jooksul toetatud üle 15 000 vähekindlustatud pere laste teatrikülastusi. Projektiga on liitunud suurem osa Eesti etendusasutustest ja fondi tegevust on eeskujuks toodud nii Eestis kui ka rahvusvahelisel areenil.
Saaremaa Laevakompanii juht Vjatšeslav Leedo pälvis kultuurimetseeni tunnustuse. Vjatšeslav Leedo on paljude aastate vältel jaganud toetust, tänu ja tunnustust nii kultuurile, spordile ja haridusele kui ka muudele elualadele ja seda ennekõike siirast missioonitundest kohaliku elu parandamise nimel.
2013
[muuda | muuda lähteteksti]Ettevõtja David O’Brock on andnud Eestis isikliku panuse kunsti edendamiseks ja tutvustamiseks. O'Brock on järjepidevalt toetanud Eesti Kunstimuuseumi (EKM). Traditsiooniks on saanud EKM muuseumide näitusekataloogide väljaandmise toetamine. Lisaks on ta panustanud 2013. aastal Kadrioru kunstimuuseumi ja Helsingi Ateneumi kunstimuuseumi koostöös valminud näituse „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes“ kataloogi valmimisse.
Amserv Grupp AS on toetanud läbi aastate mitmeid teatri- ja muusikaorganisatsioone, nende hulgas Rahvusooperit Estonia, Teatrit Vanemuine, Eesti Draamateatrit, aga ka Sõru Jazzi ja Tuletorni kontserdi ettevõtmisi.
AS EMT on olnud kultuuri- ja spordivaldkonna suurtoetaja pikki aastaid ja panustanud nii suurematesse kui väiksematesse üritustesse üle Eesti. EMT toetatavate projektide hulgas on väga paljude erinevate kultuurivaldkondade projekte, tähelepanu on pööratud ka noortele.
2014
[muuda | muuda lähteteksti]Ettevõtja Ahti Heinla on olnud aastaid Pimedate Ööde filmifestivali suurim eraisikust toetaja. Tema panus Eesti kultuuri on väga tähtis, sest toetatavaid valdkondi on teisigi.
Premia Tallinna Külmhoone AS on laulu- ja tantsupeoliikumise väga pikaajaline toetaja ja partner. Viimasel peol oli Premia taas üks ürituse suurtoetajatest, tagades osalejatele väliköökides magustoidud. Väga hästi õnnestus ka laulu- ja tantsupeo tarbeks loodud „Koorijäätis“.
AS Tallink Grupp on olnud suuremahuline kultuuri- ja spordiürituste toetaja läbi aastakümne. Näiteks toetab Tallink Otepää MK-võistlust murdmaasuusatamises, on SEB Tallinna Maijooksu ja SEB Tallinna Maraton peasponsor ning Muhu regati toetaja. Lisaks on Tallink olnud Jazzkaarele pikaajaline partner ja on läbi aastate toetanud ka Tallinn Music Weeki, Sõru Jazzi ja Tuletorni Kontserti.
2015
[muuda | muuda lähteteksti]Eesti nüüdiskunsti ja SA Arvo Pärdi Keskuse toetamise eest.
Suursündmuste Saaremaa ooperipäevad, Pimedate Ööde Filmifestival jm, Põhjamaade Sümfooniaorkestri ning tippsportlaste toetamise eest.
Koos Laste Heaks ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri toetamise eest.
2016
[muuda | muuda lähteteksti]Postimees on sõlminud Eesti Kultuurkapitaliga lepingu, toetamaks aastatel 2016–2020 iga aasta raamatusarjas "Avatud Eesti raamat" ilmuvate teoste tõlkimist ja toimetamist. Lisaks on ettevõte pannud õla alla Müürilehe väljaandmisele ja Tallinn Music Weekile.
Aare Kaarma sai auhinna panuse eest Eesti Pillifondi keelpillide kollektsiooni loomisel.
DNB on Põhjamaade Sümfooniaorkestri kontserdihooaja toetaja ning kontsert-liikumise „Erilisena sündinud" ja kooliõpilaste programmi "Minu orkester" toetaja. Nordea on Tallinn Music Weeki peatoetaja ning Pimedate Ööde Filmifestivali pikaajaline peasponsor.
2017
[muuda | muuda lähteteksti]Tallinna Linnateatri, teatrifestivali "Talveöö unenägu" toetamise ning lavakooli üliõpilaste keelereisi korraldamise eest, samuti on Kristjan Rahu paljude muude tegevuste seas olnud silmapaistev spordivaldkonna toetaja.
Sihtasutusele Eesti Rahvuskultuuri Fond LHV Groupi aktsiate annetamise eest. Aktsiate turuväärtus oli üle miljoni euro. Aktsiate dividendidest hakatakse maksma stipendiume Rain Lõhmuse fondist, mille eesmärk on toetada noori andeid.
Järjepideva toetuse eest filmindusele. Ta on toetanud filme, mis on eelkõige kantud soovist tutvustada, tõlgendada ning levitada Eesti ajalooga seotud teemasid. Armin Karu on Eesti Filmiajakirjanike Ühingu aasta filmi auhinna rahastaja ning PÖFF-i toetaja.
- Eva ja Bengt Heyman
Rannarootslaste kultuuripärandi hoidmise eest Rannarootsi Muuseumis. Perekond on toetanud näiteks näitusemaja ostmist, minibussi soetamist ja paadisadama arendamist.
Kõigi aegade suurima eraisiku annetuse eest Eesti Kultuurkapitalile. Annetus on mõeldud eestikeelse väärtkirjanduse tõlkimiseks ning selle toel loodud programmile "Norra rahakott" juba laekub tõlkimise ja väljaandmise taotlusi.
2018
[muuda | muuda lähteteksti]Abi eest Tartu Uuele Teatrile suurlavastuse „Kremli ööbikud“ väljatoomisel ja Narva kunstiresidentuuri loomisel ning toetuse eest esimese Station Narva festivali ellutoomisel.
Aastatepikkuse toetuse eest kunstivaldkonnale ning abi eest kunsti rahvusvahelistumisel.
Aastatepikkuse töö eest kultuurisündmuste ja kollektiivide jaoks raha kogumisel ning ka omaenda vahendite panustamise eest.
Okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu ning Eesti ajaloo uurimise pikaaegse rahastamise eest.
Maailma tippmuusikutest koosneva Põhjamaade Sümfooniaorkestri tegevuse toetamise ning võimaluste loomise eest orkestri tegevuse jätkamiseks, ka eriprogrammide toetamise eest.
2019
[muuda | muuda lähteteksti]Toetuse eest nii Pimedate Ööde Filmifestivalile kui ka Põhjamaade Sümfooniaorkestri tegevusele.
Olerex AS on alates möödunud aastast Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kuldsponsor, lisaks ollakse endiselt Eesti suuremate kultuuritoetajate seas. Näiteks oli ettevõte laulu- ja tantsupeo „Minu arm“ suurtoetaja ning Saaremaa ooperipäevade peatoetaja.
2020
[muuda | muuda lähteteksti]Toetuse eest Viljandi pärimusmuusika festivalile suurtoetajana.
Pikaajalise toetuse eest festivalile Jazzkaar.
Pikaajalise kultuurimetseenluse eest, määrava toe eest 2020. aastal MTÜ Collegium Miraculorum lavastuse „Metsik kaart“ valmimise juures.
2021
[muuda | muuda lähteteksti]- Reet ja Väino Kaldoja
Arvo Pärdi keskuse toetamise eest.
- Enn Meri
Festivali „Juu jääb“ ja mitmete muude Muhumaal toimuvate sündmuste toetamise eest.
- Hambaravikliinik Kliinik32
Toetuse eest vabakutseliste kultuuritegijate heaks.
Esimest korda välja antud aasta kultuurikorraldaja auhinna pälvis Piret Aus kultuurile ligipääsetavuse tagamise, pedagoogitöö ning pärandihoidmise eest.
2023
[muuda | muuda lähteteksti]- Siiri Tamm ja Harviker OÜ
Raplamaa kultuuri- ja spordivaldkonna toetamise eest.
- Iute Group AS
Eesti esindusorkestri ERSO märkimisväärselt suure summaga toetamise eest.
- OÜ Telliskivi Maja juhatuse liige Jaanus-Janek Juss
Järjepideva rahalise ja mitterahalise toe eest kunsti, muusikasse, sporti ning kultuuri laiemalt.
Kultuurikorraldaja auhinna pälvis Paavli Kultuurivabriku eestvedaja Roman Demtšenko.
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ 1,0 1,1 1,2 Kultuurisõber. Kultuuriministeeriumi tunnustused. Eesti Kultuuriministeeriumi veebisait.