Ärksameelsus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ärksameelsus (inglise keeles: mindfulness) on inimese psühholoogiline võime olla hetkes kohal ja märgata toimuvat. Ärksameelsuse lähtekohaks on luua kontakt hetkel asetleidvaga, seda vastu võttes, aktsepteerides – seda tehakse lahkuse ja huviga enda ja oma kogemuse suhtes ning enamasti praktiseerides vaatleja printsiipi. 

Ärksameelsus tugineb budism traditsioonidele ja selle levikule on kaasajal aluse pannud oma kirjutiste ja loengutega Jon Kabat-Zinn. Kabat-Zinn õpetas ärksameelsust kõige pealt oma patsientidele, kes kannatasid erinevate valude käes, mille tulemusel selgus, et valusse teadlikult suhtudes võib valu taandada või vähemalt talutavaks muuta. Niimoodi osutus võimalikuks elada õnnelikumalt ja rahulikumalt isegi koos valuga. Eesti keeles on sel teemal üks enim levinud raamatuid Colin P. Sisson "Seesmine ärkamine - Kohaloleku praktika". Kohalolekust on raamatuid kirjutanud ka Eckhart Tolle (tuntuim neist on "Kohaloleku jõud" – "The Power of Now").

Thich Nhat Hanh on öelnud, et ärksameelsus on nagu lihas mida tuleb treenida ja see viib selleni, et ühel hetkel hakkab inimene nägema enda elu n-ö vaatlejana. Ärksameelsuse kasutamine ehk hetkes oleku praktiseerimine võimaldab inimesel edasi liikuda oma teadlikkuse avastamiseni.

Ärksameelsus on leidnud kasutust psühholoogias ja kasutatav laialdaselt ka ettevõtetes/riigiasutustes hetkel toimuva paremaks märkamiseks. Eriti populaarne on ärksameelsuse teemaline liikumine olnud USA-s, kus selle rakendamist töökohal on soosinud paljud suurettevõtted nagu Google, Apple, Yahoo! kui ka USA sõjavägi. Ärksameelsuse ühe praktikana kasutatakse ka mediteerimist, kuid ärksameelsuse kasutusvõimalused on siiski palju laiemad ja ei keskendu ainult mediteerimisele. Ärksameelsus ehk kontakt hetkega on eelduseks teadlikkuse tekkele, kuigi ärksameelsust tõlgitakse vahel ka teadlikkuseks ei ole see päris õige, sest teadlikkuse seisund on sellest samm edasi.

Eestis tegid ärksameelsuse teemal esimestena koolitusi psühhiaater Helena Lass ja psühholoog Helena Väljaste.[viide?] Põhjalikumalt on teemat uurinud kliiniline psühholoog Marika Paaver, samuti on sel teemal avalikkuse ees palju sõna võtnud tuntud koolitaja ja psühholoog Mare Pork.[viide?]

Ärksameelsuse kõige laiemalt levinud praktika Eestis on Vaikuseminutite programm, mida kasutavad väga paljud Eesti koolid. See programm õpetab rahustamise ja tähelepanu koondamise harjutusi (programmi metoodika aitas välja töötada Dr Helena Lass, ja seda veab MTÜ Vaikuseminutid poolt Nelli Jung).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]