Platseebo

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Platseebo on katse- või kontrollravim, mida kasutatakse nt ravimkatsetes kontrollrühmal. Võib olla ka petteravim, mispuhul ravimkomponent kasutatavas aines puudub.

Platseeboefekt on nähtus, mille puhul organism reageerib mingi faktori toimele vastavalt ka siis, kui see faktor on asendatud millegi muuga — piisab organismi ootusest, et tegu on tegeliku faktoriga. Näiteks võib tegu olla toimeainevaba rohuasendajaga, mis rohu mõju ikkagi esile kutsub.

Nii on vahel võimalik asendada mõnd farmakoni sisaldav lahus puhta veega, ent saada tulemuseks samasugune füsioloogiline muutus organismis nagu lahuse manustamisel.

Erinevate uuringute põhjal võib platseebo töötada ka juhul kui manustaja teab, et sellel pole tegelikku toimet.[1][2][3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mallika Marshall, MD. "A placebo can work even when you know it’s a placebo". Harvard Medical School, 7. juuli 2016. Kasutatud 1. detsember 2017. Inglise keeles.
  2. "The placebo effect can still work, even if people know it's a placebo". Riiklik Terviseteenistus, 27. juuli 2015. Kasutatud 1. detsember 2017. Inglise keeles.
  3. "Placebos: It turns out they work even when you know they're placebos". ABC, 19. oktoober 2016. Kasutatud 1. detsember 2017. Inglise keeles.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]