Ukraina Kreekakatoliku Kirik

Allikas: Vikipeedia
Ukraina kreekakatoliku kirik Tallinnas.

Ukraina Kreekakatoliku Kirik on katoliku kiriku osa.

Ukraina Kreekakatoliku kirikusse kuuluvad enamasti Lääne-Ukraina õigeusklikud, kes Bresti uniooniga (1596) ja Užgorodi uniooniga (1649) tunnistavad Roomakatoliku kiriku Rooma paavsti jurisdiktsiooni.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Poola kuningas Zygmunt III Waza valitsemisajal, kreekakatoliku kirikukoguduste kirikukogul Brest-Litovskis lepiti kokku 33 tingimust, mille alusel kogudused tunnistavad Rooma paavsti ülimuslikkust: teoloogilised põhimõtted, vanaslaavi kirikuteenistuse keele säilimine, Julianuse kalendri säilitamine kirikutähtpäevade tähistamisel ja vaimulike õigus pereelule jt[1]. 23. detsembril 1595. aastal kinnitas paavst dekreediga (Magnus Dominus et laudabilis) need punktid. 1596. aastal moodustasid Rzeczpospolita territooriumil asuvate ukrainlaste ja valgevenelaste kreekakatoliku kiriku kogudused Bresti uniooniga Rooma paavstile ja Roomakatoliku kirikule alluva uniaadikiriku - Valgevene ja Ukraina Kreekakatoliku Kiriku.

Ukraina ja Valgevene alade lõpliku liitmisega Venemaa keisririiki 1793. aastal, kuulutati Venemaa keisrinna Katariina II poolt välja ususallivus, kui tema järglase keiser Paul I valitsemisajaga algas ka uniaadikiriku ning katolike tagakiusamine. Suleti Kiievi metropoolia ja talle allunud Chełmi, Lutski ja Vladimiri-Bresti piiskopkonnad. 1843. aastaks säilis, Venemaa keisririigi aladel vaid 2 piiskopkonda Žõtomõris ja Tiraspolis.

1806. aastal, keiser Aleksander I valitsemisajal, taasmoodustati Połackis, Kogu Venemaa uniaadi metropoolia (Униатское Митрополитство Всея Руси), kuid keiser Nikolai I ajal likvideeriti see taas 1827. aastal. Ajavahemikul 1827–1839 tehti uniaadikiriku vaimulikele (1898) "ettepankek" naaseda õigeusu kirikusse, millest keeldunud 593 vaimulikku saadeti Siberisse. Tegutsemist jätkas ainult uniaadikiriku Chełmi piiskopkond, mis asus Poola kuningriigis, kuid seegi suleti Varssavi kindralkubermangus 1875. aastal.

Uniaadikirik sai vabalt tegutseda Ukraina Galiitsia osas, mis allus 1772. aasta Rzeczpospolita jagamise järel, Austria-Ungarile.

Pärast Teist maailmasõda, kui Lääne-Ukraina liideti Poola (II Rzeczpospolita) koosseisust NSV Liitu, likvideeris Nõukogude võim kreeka-katoliku ehk uniaadikiriku Lääne-Ukrainas ja Ida-Euroopas. Galiitsias vahistati metropoliit ja piiskopid ning uue nõukogudemeelse vaimuliku Gavriil Kostelniku juhtimisel toimunud sinodil, denonseeriti 1596. aasta Bresti unioon ning kirik tunnistati alluvaks Vene Õigeusu Kirikule. Enamik sinodi otsust mittetunnistanud vaimulikke represeeriti. Taga-Karpaatias tegutsenud uniaadikirik liideti aga pärast piiskop Theodor Romža tapmist 1947. aastal, dekreediga Vene õigeusu kirikuga. Aastatel 19451986 oli kirik vägivaldselt allutatud NSV Liidus tegutsenud Moskva patriarhile ja Vene Õigeusu Kirikule.

Ukraina Kreekakatoliku Kirik Eestis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eestis tegutseb 1990. aastast Kolmkäsi Jumalaema kirikus Ukraina Kreeka-Katoliku Kiriku Tallinna kogudus.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]