Padise vald

Allikas: Vikipeedia
Padise vald

Padise valla vapp
Padise valla vapp
Padise valla lipp
Padise valla lipp

Pindala: 366,6 km²
Elanikke: 1573 (1.01.2014)[1]
Rahvastikutihedus: 4,3 in/km²
EHAKi kood: 0562
Keskus: Padise
Padise valla asendikaart

Padise vald on Harju maakonna läänepoolseim vald, mis asub Soome lahe lõunakaldal ja Tallinnast 45 km kaugusel Keila–Haapsalu maantee ääres.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

13. sajandil saabusid mungad-tsistertslased, kes rajasid Padise kloostri ja hilisemad kihelkondade sümbolid – Harju-Madise ja Risti kirikud.

Padise kujunes võrdlemisi laialdase ala keskuseks juba muinasajal. On tõenäoline, et Muinas-Eesti Rävala maakonna Vomentagana kihelkonna keskus asus siin ning haaras hilisemate Keila, Harju-Madise, Risti ja osa Nissi kihelkonna alasid. Taoliseks arvamuseks annab aluse ka keskmisest rauaajast pärinev linnusekoht.

Kas keskne asula asus just hilisema Padise kloostri kohal või kuskil lähikonnas, on raske kindlaks teha, samuti ka nime tekkimist: kas sai koht nime aluspinnas leiduva pae järgi või andis nime selle paikkonna tollane suurim küla - Paeküla? Igatahes andsid mungad Padise nime ka rajatud kloostrile.

Padise mail pani eesti rahvusliku kooli rajaja Bengt Gottfried Forselius aluse esimestele koolidele juba 1683/1684. aasta talvel.

Padise valla eelkäija oli Harju-Madise kihelkonna Padise kloostri mõisavald (Gemeinde Padis-Kloster), mis moodustati 19. sajandi esimesel poolel mõisavallana, kuhu kuulusid Padise mõis, Harju-Madise ja Risti kirikumõis. Sellesse vallaperioodi jääb ka perenimede panemine. Vallas said perenimed 355 taluperet.

1866. aasta vallaseadusega muutus Padise vald mõisast sõltumatuks haldusüksuseks.

1891. aastal liideti Padise vallaga Vasalemma, Leetse-Pallaste, Ämari ja Põllküla vallad. 1893. aastal liideti veel endiste Risti ja Hatu mõisa maad, mis eraldati Nõva vallast, ning Laoküla ümbrus. Alates 1925 kuni 1938. aastani kandis Padise vald nime Kloostri vald. 1. aprillist 1939 nimetati valda uuesti Padise vallaks.

1. oktoobril 1950 kehtestati Eestis uus administratiiv-territoriaalne jaotus, mis oli vastavuses NSV Liidus kehtivaga. Uue korraga kaotati kõik maakonnad ja vallad.

Padise vald taastati 16. jaanuaril 1992.

Kohalik omavalitsus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Külad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Padise vallas on 24 küla: Alliklepa, Altküla, Audevälja, Harju-Risti, Hatu, Karilepa, Kasepere, Keibu, Kobru, Kurkse, Kõmmaste, Laane, Langa, Madise, Metslõugu, Määra, Padise, Pae, Pedase, Suurküla, Vihterpalu, Vilivalla, Vintse ja Änglema

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Statistikaamet, vaadatud 30.08.2014.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]