Martina Hingis

Allikas: Vikipeedia
Martina Hingis 2006. aasta Austraalia lahtistel meistrivõistlustel

Martina Hingis (sündinud 30. septembril 1980 Košices, Tšehhoslovakkias, tänapäeval Slovakkias) on Šveitsi tennisist.

Martina Hingis on võitnud viis suure slämmi turniiri, kolm korda Austraalia lahtised meistrivõistlused (1997, 1998 ja 1999) ja korra Wimbledoni (1997) ning US Openi (1997). Lisaks viiele üksikmängu Grand Slam turniiri võidule on Martina võitnud üheksa korda paarismängus sama tiitli.

31. märtsil 1997. aastal tõusis ta noorima mängijana WTA edetabelis maailma esinumbriks.

2002. aasta lõpus teatas ta tipptennisest loobumisest, kuna oli hädas vigastustega. Aasta 2005 augustis tuli ta tippsporti tagasi, kuid sügisel 2007 teatas oma karjääri lõpetamisest seoses positiivse kokaiinitestiga Wimbledoni turniiril.

Lapsepõlv ja karjääri algus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Martina Hingise ema Melanie Molitorová on tšehh ja isa Károly Hingis ungarlane, mõlemad vanemad olid tennisistid. Martina ema oli omal ajal Tšehhoslovakkia kümne parima tennisisti hulgas. Nad panid tütre nime Martina (algselt Martina Hingisová Molitorová) legendaarse Martina Navrátilová järgi. Tema vanemad läksid lahku, kui ta oli laps. Peale pere lagunemist läks ta koos emaga elama Moraaviasse ja sealt edasi Šveitsi, mis sai tema uueks kodumaaks.

Martina alustas tennise pallide löömist juba kahe aastaselt ja nelja aastaselt mängis ta juba oma esimest turniiri. 1993. aastal oli ta kõigi aegade noorim Grand Slam turniiril juunioride sarja võitja olles 12-aastane üksikmängu tiitlivõidus Roland Garrosis Prantsusmaal. Järgmisel aastal kordas ta oma tulemust Prantsusmaal ja võitis ka Wimbledonis. Ta oli loomulikult siis maailma parim juunioride edetabelis.

Karjääri kulg[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hingise elukutselise sportlase karjäär algas 1994. aasta oktoobris. Mõne kuu pärast tuli temast kõigi aegade noorim Grand Slam turniiril osalev mängu võitja, kui ta esimeses voorus võitis Jolene Watanabet 6-0 7-6. Kohe tuli temast rahva lemmik ja talle omistati üüdnimi "Swiss Miss". Tema meeldiv mängustiil ja rõõmsameelne olek pani tennisepubliku kohe teda toetama ja kaasa elama. FHM ajakiri valis ta kahel korral maailma 100 seksikama naise hulka. Mänguväljakul noorel Hingisel ei olnud nii võimsat lööki, kui seda oli vastastel, kuid selle korvas tema vastupidavus, targad tagasilöögid, hea võrgumäng ja osavad löögimuudatused.

1996[muuda | redigeeri lähteteksti]

1996. aastal tuli Martina Hingisest kõigi aegade noorim Wimbledoni võitja, kui ta võitis paarismängu finaali koos Helena Sukovága. Martina oli siis 15 aasta ja 9 kuu vanune. Samal aastal sai ta ka karjääri esimese üksikmängu võidu Filderstadtis Saksamaal ja pääses aastalõpu WTA meistrite turniiri finaali, kus kaotas maailma esimängijale Steffi Grafile viiesetises mängus.

1997[muuda | redigeeri lähteteksti]

1997. aasta jaanuaris võitis Hingis 16 aasta ja 3 kuu vanuselt, olles jälle kõigi aegade noorim, Australian Openi. Finaalis pidi Martina paremust tunnistama Mary Pierc tulemusega 6-2, 6-2. Märtsis tõusis ta kõigi aegade noorima tennisistina maailma esinumbriks. Juulis tuli Hingisest Lottie Dodi (1887) järel noorim Wimbledoni võitja. Samal aastal võitis ta ka US Openil, olles finaalis parem teisest tulevikumängijast Venus Williamsist. Ainus Grand Slam turniir 1997. aastal, mis ei toonud talle edu oli Roland Garros, kus tal tuli finaalis tunnistada horvaadi Iva Majoli paremust.

1998[muuda | redigeeri lähteteksti]

1999[muuda | redigeeri lähteteksti]

2000-2002[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suure slämmi turniirivõidud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aasta Turniir Vastane Tulemus
1997 Australian Open Mary Pierce 6-2, 6-2
1997 Wimbledon Jana Novotná 2-6, 6-3, 6-3
1997 US Open Venus Williams 6-0, 6-4
1998 Australian Open Conchita Martínez 6-3, 6-3
1999 Australian Open Amélie Mauresmo 6-2, 6-3

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]