Autobahn

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kiirteed tähistav liiklusmärk on üheks Autobahnide sümboliks

Autobahn (saksa keeles Autobahn, mitmuses Autobahnen) on Saksamaa kiirteedesüsteem. Selle ametlik nimetus on Bundesautobahn (BAB). Saksamaa teedevõrk on üks Euroopa tihedamaid, seal on umbes 12 845 kilomeetrit föderaalkiirteid ja 39 700 kilomeetrit föderaalteid.[1]

Saksamaa Autobahnide võrgustik

Kiiruspiirangud[muuda | muuda lähteteksti]

Autobahnid 3 ja 5 Frankfurteri ristis

Saksamaa kiirteede võrgustik on tuntud ühe vähesena maailmas, kus puudub kiiruspiirang, ehkki autojuhtidel ei soovitata sõita kiiremini kui 130 km/h. Esineb ka teelõike, kus on kiirus piiratud. [1]

Weimari vabariigis ei olnud riiklikke kiiruspiiranguid. Oktoobris 1939, pärast Teise maailmasõja algust, seadsid natsid sisse kütusesäästu eesmärgil 80 km/h kiiruspiirangu.

Detsembris 1952 tühistati Liidupäeva hääletusega kõik kiiruspiirangud. Suurenenud liiklussurmade tõttu kehtestati 1. septembril 1957 siiski 50 km/h piirang linnades. 1972. aastal kehtestati linnavälistel maanteedel – kuid mitte kiirteedel – 100 km/h piirang.

Saksa Demokraatlikus Vabariigis, kus aga kiirteed olid halvemas korral ning neid kasutasid peamiselt SDV sõjavägi ja riiklikud põllumajandusliikurid, oli sisse seatud 100 km/h kiiruspiirang, mida Volkspolizei rangelt jälgis.

Enne 1973. aasta naftakriisi polnud kiiruspiiranguid lisaks Lääne-Saksamaale ka Austria ja Šveitsi kiirteedel. Naftakriisi tõttu kehtestati aga Lääne-Saksamaal 11. novembril 1973 kiirteedel ajutine 100 km/h kiiruspiirang, samas kui Austria ja Šveits seadsid sisse püsivad 130 km/h piirangud.

111 päeva pärast, märtsis 1974, piirang tühistati. Kuigi liidukantsler Willy Brandt ja SPD enamusega Liidupäev toetasid alalise piirangu sisseseadmist, siis Liidunõukogu, kus oli enamus CDU-l, hääletas selle maha. Kompromissiks seati sisse aga 130 km/h soovitatav piirkiirus.

Kiiremini kui 130 km/h sõites (tingimusel, et vastaval teelõigul kiiruspiirangud puudusid) suureneb liiklusõnnetuse korral vastava juhi vastutus.

Liiklusreeglid[muuda | muuda lähteteksti]

Liiklust kiirteedel jälgib vastava liidumaa kiirteepolitsei (Autobahnpolizei).

  • Kui parempoolne sõidurada on vaba, peab kasutama seda, vasakpoolne rada on üldiselt vaid möödasõiduks.
  • Juht on kohustatud hoidma pikivahet meetrites, mis vastab poolele tema sõidukiirusest kilomeetrites (näiteks 100 km/h korral 50 meetrit). Mais 2006 karmistati karistusi kuni 375-eurose trahvini ja juhiloa äravõtmiseni kuni kolmeks kuuks.
  • Liiklusummiku korral on juhid kohustatud looma kahe vasakpoolseima raja keskele tühja hädaabiraja, et mitte takistada päästeteenistuste õnnetuspaika jõudmist.
  • Kiirteel peatumine (ka teepeenral) on keelatud, välja arvatud hädaolukordades või vältimatul juhul (liiklusummik, liiklusõnnetus). Kütuse lõppemist loetakse välditavaks juhtumiks, sest kiirteel on iga 50 km järel bensiinijaamad.
  • Paremalt möödasõitmine on keelatud, välja arvatud liiklusummikutes. Isegi kui möödasõidetav auto on vasakpoolsel rajal illegaalselt, ei loeta seda vabandatavaks, sel juhul politsei peatab ja trahvib mõlemaid autojuhte.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Laugen, Lauri. (06. august 2012). Saksamaa Autobahn'id tähistavad 80. sünnipäeva. Forte.