Võru raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jaamahoone (2012)
Kõrvalhooned (2012)

Võru raudteejaam on raudteejaam Võru maakonnas Võru linna lõunaservas. Ajalooline jaamahoone on säilinud ning asub aadressil Jaama tänav 14.

Läbi Võru kulgeb Valga–Petseri raudteelõik, mis valmis 1889. aastal osana Riia–Pihkva-Peterburi raudteest.

Alates 2001. aasta märtsist, kui Võrus peatus viimane regulaarne reisirong, on raudteejaam toiminud üksnes kaubarongide teenindamiseks.

Seoses üle-Eestilise transiitrongi liikluse vähenemisega on Võrut läbinud kaubavood aga (hoolimata 2011. aastal valminud Koidula raudteepiirijaamast) oluliselt kokku tõmbunud.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jaam jäi avamisel Rõuge kihelkonda Vana-Kasaritsa mõisa maadele ja sai oma nime lähedalasuva Võru linna järgi. Regulaarsed reisirongid sõitsid läbi Võru (liinil Valga-Veski) viimati 2001. aasta märtsis. Võru raudteejaamale eelnes sellel liinil Valga poolt tulles Vagula raudteepeatus ja järgnes Nõnova raudteepeatus. Praegu kasutatakse raudteed ja jaama ainult kaubaveoks.[1]

Võru raudteejaamas asub kuus jaamateed ning jaamahoone kompleks. Lisaks asub jaamas mitu haruteed, mis siirduvad erinevatele tööstusterritooriumitele.

Kahest madalast perroonist lammutati 2016. aastal raudteepoolne (teedevaheline).[2]

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Mälestustahvel Võru jaamahoone seinal

Võru vaksalihoone valmis 1889. aastal. Kroonuhistoritsistlikus stiilis IV klassi jaamahoone ehitati tüüpprojekti järgi analoogselt Antsla ja Petseri jaamahoonetega. Võru jaamahoone erineb ülejäänud kahest aga suuruse poolest olles pikema kehandiga. Jaamahooneid iseloomustab lihtne sümmeetriline külgfassaad ning madala kalde ja laia räästaga poolkelpkatus. Hoonete puhul on märgatav ka rõhutatud keskrisaliit, mis paiknes kohakuti ootesaaliga.[3][4]

1919. aastal, Vabadussõja käigus, sai jaamahoone tugevalt kannatada ja taastati. Alates 2000. aastate algusest seisab Eesti Raudteele kuuluv vaksalihoone tühjalt ja on halvas seisukorras. [5][6][7]

Mälestusmärgid Võrus küüditatutele[muuda | muuda lähteteksti]

Juunis 1941 ja märtsis 1949 deporteeriti läbi Võru raudteejaama NSV Liidu sisemaale Siberisse Eestimaa elanikke. Selle meenutuseks asub jaamahoone seinal 1989. aastal avatud graniidist mälestustahvel kirjaga:

„Siit algas Võrumaalt küüditatud perekondade Siberi teekond 14.IV 1944.a – 25.II 1949.a. Mööduja, meenuta!“

[8]

22. juunil 2016 avati jaamahoone kõrval uus memoriaal aastatel 1941–1952 Võrus küüditatutele. [9]

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus Endine raudteepeatus
Mogul steam locomotive icon.svg
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Vagula
Train station.svg
Võru
Nõnova Human-go-next.svg