Antsla raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Antsla jaamahoone 1996. aastal
Jaamahoone 2013. aastal

Antsla raudteejaam on raudteejaam Võru maakonnas Antsla linnas.

Läbi Antsla kulgeb Valga–Petseri raudteelõik, mis valmis 1889. aastal osana Riia-Pihkva-Peterburi raudteest.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Valmimise ajal jäi jaam Urvaste kihelkonda Vana-Antsla mõisa maadele. Reisirongid sõitsid läbi Antsla (liinil Valga-Veski) kuni 2001. aastani.

Antsla raudteejaamale eelnes sellel liinil Valga poolt tulles Anne raudteepeatus ja järgnes Vaabina raudteepeatus. Praegu kasutatakse raudteed ja jaama ainult kaubaveoks.[1] Jaamas võib toimuda ka kaupade rongidele ning neilt maha laadimine.

Antsla raudteejaamas asub neli jaamateed ja jaamahoone.

2014. ja 2015. aasta augustis oli Antslas toimuva Hauka laada korraldajatel koostöös Elroniga plaan käivitada ajutine Valga–Antsla reisirongiliin, mis Tehnilise Järelevalve Ameti keelu tõttu (viidates nõuetekohase perrooni puudumisele) siiski ei teostunud.[2]

Kaks madalat ooteplatvormi lammutati 2016. aastal.[3]

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Jaamahoone 2019. aastal

Antsla jaamahoone valmis 1889. aastal. Kroonuhistoritsistlikus stiilis jaamahoone liigitus Vene keisririigi süsteemi kohaselt V klassi ning ehitati tüüpprojekti järgi analoogselt Võru, Petseri jmt jaamahoonetega. Jaamahooneid iseloomustab lihtne sümmeetriline külgfassaad ning madala kalde ja laia räästaga poolkelpkatus. Hoonete puhul on märgatav ka rõhutatud keskrisaliit, mis paiknes kohakuti ootesaaliga.

Alates 2000. aastate algusest seisab kultuurimälestiste registris arvel olev vaksalihoone kasutuseta ja on halvas seisukorras. Jaamahoonele on hiljuti teostatud fassaadiremont, mille käigus on eemaldatud kogu algne laudis ning dekoor on asendatud lihtsa rõhtlaudisega. [4][5]

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus Endine raudteepeatus
Mogul steam locomotive icon.svg
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Anne
Train station.svg
Antsla
Vaabina Human-go-next.svg