Antsla raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Antsla jaama vaksalihoone 1996. aastal
Vaksalihoone 2013. aastal

Antsla raudteejaam on raudteejaam Võru maakonnas Antsla linnas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Läbi Antsla kulgeb Valga–Petseri raudteelõik, mis valmis 1889. aastal osana Riia-Pihkva-Peterburi raudteest. Valmimise ajal jäi jaam Urvaste kihelkonda Vana-Antsla mõisa maadele. Reisirongid sõitsid läbi Antsla (liinil Valga-Veski) kuni 2001. aastani.

Antsla raudteejaamale eelnes sellel liinil Valga poolt tulles Anne raudteepeatus ja järgnes Vaabina raudteepeatus. Praegu kasutatakse raudteed ja jaama ainult kaubaveoks.[1] Jaamas võib toimuda ka kaupade rongidele ning neilt maha laadimine.

Jaamas on neli jaamateed ja jaamahoone, kus asub ka vaksal.

Antslas toimuva Hauka laada korraldajatel oli koostöös Elroniga 2014. ja 2015. aasta augustis plaan käivitada ajutine Valga–Antsla reisirongiliin, mis Tehnilise Järelevalve Ameti keelu tõttu (viidates nõuetekohase perrooni puudumisele) siiski ei teostunud.[2]

Kaks madalat ooteplatvormi lammutati 2016. aastal.[3]

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Jaamahoone 2019. aastal

Antsla jaama peahoone valmis 1889. aastal. Kroonuhistoritsistlikus stiilis hoone liigitus Vene keisririigi süsteemis V klassi ning ehitati tüüpprojekti järgi analoogselt Võru, Petseri jm jaamade hoonetega. Neid iseloomustab lihtne sümmeetriline külgfassaad ning madala kalde ja laia räästaga poolkelpkatus, on märgatav ka rõhutatud keskrisaliit, mis paiknes kohakuti ootesaaliga.

Alates 2000. aastate algusest seisab vaksalihoone kasutuseta ja on halvas seisukorras. Hiljutise fassaadiremondi käigus eemaldati kogu algne laudis ning asendati lihtsa rõhtlaudisega.[4][5]

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus Endine raudteepeatus
Mogul steam locomotive icon.svg
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Anne
Train station.svg
Antsla
Vaabina Human-go-next.svg