Veksellüliti

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Veksellüliti on lüliti tüüp, mis võimaldab üht tarbijat lülitada sisse ja välja (vähemalt) kahest lülitist, mis on kas vajaduse või mugavuse pärast paigutatud ruumi(de)s eri kohtadesse.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Näiteks koridori valgustuse lülitamiseks võiksid koridori otstes olla veksellülitid, millega saab võrdselt koridori mõlemast otsast valgustust sisse ja välja lülitada.

Tööpõhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Skeemiliselt tähendab veksellüliti (alustades toiteallikast tarbijani) elektritoite/(signaali) lülitamist ühest sisendkontaktist kahele väljundkontaktile vastavalt lüliti kahele võimalikule asendile. Esimese lüliti väljundkontaktide ühendamisel teise, 180° pööratud veksellülitiga, millel on nn pööramisest kontaktide ülesanne vahetunud - on saadud kaks sisendkontakti ja üks väljundkontakt tarbija(te)ni, näiteks valgusti, on tekkinud veksellülituse lahendus. teisiti kirjeldades - esimene lüliti jagab toite vastavalt lüliti asendile signaali/toite kahele juhile/kanalile, teine lüliti võtab vastavalt asendile signaali vastu või katkestab signaali. Veksellülititele ei saa märkida sisse- ja väljalülitatuse asendit, kuna see sõltub teise lüliti asendist ehk muutes teise lüliti asendit muutub esimese lüliti funktsioon 180°. Veksellüliti kaabeldused saab teha kahel viisil: a) 1. lülitile ühendatakse toide, 1. lülitist viiakse kaabel 2. lülitini ja 2. lülitist valgustisse ehk tarbijasse; b) 1. lülitile ühendatakse toide, 1. lülitist viiakse kaabel 2. lülitini ja sama kaabli teise juhi kaudu 2. lülitist tagasi 1. lülitini ja 1. lülitist valgustisse ehk tarbijasse.

Juhtmete ja kaablisoonte värvkoodid[muuda | muuda lähteteksti]

Madalpingesüsteemides (levinud 230/400 V) tuleb jälgida kaabli juhtide isolatsioonivärvide tähistust - faasid 1, 2, 3) Line L1- pruun L2 - must, L3 - hall; N (neutraal) sinine ja PE (maa, potential of earth) kollase ja rohelise värvidega veksellülitite vahelises kaabeldustes. kaabeldades a)- viisil soovitaks kasutada veksellülitite vahel neljasoonelist kaablit, milles on kaks faasisoont + N sinine + PE kollaroheline (KO-RO) juht kaabeldades g)- viisil soovitaks kasutada veksellülitite vahel viiesoonelist kaablit, milles on kolm faasisoont/ kaks välja ja üks tagasi/ + N sinine + PE kollaroheline (KORO) (N) sinise soone kasutamine toitejuhina on taunitav, ohtlik ja ebaprofessionaalne, kuigi on levinud arvamus, et sinine kui neutraalijuht ei ole ohtlik, kuna on ühendatud maandusega, mitte faasidega. KO Ro juhis ei tohi olla pinget ega voolu tavaolukordades, vaid rikke korral. Ko Ro juhi kasutamine faasijuhina on KEELATUD ja karistatav. Veksellülitiks ehitatud lülitit on otstarbekas kasutada paaris teise veksellülitiga; ühest kohast lülitamiseks ei ole veksellülitit vaja, sest piisab lihtlülitist.

Keerukamad süsteemid[muuda | muuda lähteteksti]

Veksellülitite vahele ristlüliteid ühendades saab teha kolmest või enamast kohast lülituse lahenduse.

Tänapäev[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud tänapäevased elektroonilisete juhtseadistega valgustid võimaldavad nupplülititega lülitamist ja hämardamist piiramatust arvust kohtadest. Seetõttu on vajadus veksellülitite ja ristlülititega süsteemide järele vähenenud.