Veksellüliti

Allikas: Vikipeedia
Veksellüliti tingmärk
Skeem valgusti (Leuchte) lülitamiseks kahe veksellülitiga (Wechselschalter); N – neutraaljuht, L – faasijuht, PE – kaitsejuht
Ristlülitiga skeem valgusti lülitamiseks kolmest kohas

Veksellüliti on kolme klemmiga lüliti, mille kasutamine võimaldab tarvitit (harlikult valgustit) sisse ja välja lülitada kahest lülitist, mis on paigutatud ruumi(de)s eri kohtadesse (näiteks koridori või trepikäigu otstesse).

Lülitite ühendamine[muuda | muuda lähteteksti]

Faasijuht L (paigalduskaabli pruuni, musta või halli isolatsiooniga soon) ühendatakse ühe veksellüliti klemmiga L (vanemates lülitites P; see kontakt võib olla värviline, näiteks punane). Teise lüliti klemmi L külge ühendatakse tarvitisse minev juhe (nn lambijuhe, skeemil valge). Lülitite ülejäänud klemmid ühendatakse omavahel (skeemil punased juhtmed). Paigalduskaabli neutraaljuht N (sinise sooneisolatsiooniga) ja katsejuht PE (rohe-kollane) ühendatakse tarviti vastavate klemmidega.

Veksellülititele ei saa märkida sisse- ja väljalülitatuse asendit, sest need sõltuvad teise lüliti olekust, ehk muutes teise lüliti olekut muutub esimese lüliti olek vastupidiseks.

Selleks et saaks valgustust lülitada enam kui kahest kohast, ühendatakse veksellülitite vahele üks või mitu ristlülitit.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]