Alma mater

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Daniel Chester Frenchi skulptuur "Alma Mater" Columbia Ülikooli sissepääsu ees New Yorgis.
John Legate'i "Alma Mater Cantabrigia" (1600) kujutab Cambridge'i ülikooli.

Alma mater (ladina keeles "toitev ema") on ladinakeelne allegooriline väljend ülikooli või kõrgkooli kohta, kust keegi on hariduse saanud.[1] Kujund viitab ülikoolile kui üliõpilaste vaimutoidu allikale.[2] Seepärast kujutatakse haridusasutusi kunstis sageli antiigipäraseid rõivaid kandva naisena.

Enne niisugust uusaegset kasutust oli alma mater tiitel, millega austati mitut Vana-Rooma jumalannat, eriti Cerest ja Kybelet[3], hiljem katoliikluses aga Neitsi Maarjat. Akadeemilisse kasutusse jõudis see, kui Euroopa vanim ülikool Bolognas võttis oma motoks "Alma Mater Studiorum" ("õpingute toitev ema").[4] Fraas on seotud ka ladina sõnaga alumnus, mida mitmes keeles kasutatakse ülikoolide vilistlaste kohta ja mis otseselt tähendab "toidetut" või "imetatut".[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1].
  2. Ayto, John (2005). Word Origins (trükk: 2nd). London: A&C Black. ISBN 9781408101605. Vaadatud 18 May 2015.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
  3. Shorter Oxford English Dictionary, 3rd edition
  4. "Our history - University of Bologna". Unibo.it. Vaadatud 8 November 2017.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
  5. Cresswell, Julia (2010). Oxford Dictionary of Word Origins. Oxford University Press. p. 12. Vaadatud 18. mai 2015.