Sild

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on insenertehnilisest ehitisest. Muude tähenduste kohta vaata artiklist Sild (täpsustus).

Puusild Pirital

Sild on insenertehniline ehitis, mida mööda tee ületab loodusliku või tehisliku takistuse. Enamasti on takistuseks veekogu (jõgi, merelaht, väin) või sügav org.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Primitiivsed sillad[muuda | muuda lähteteksti]

3000 aastat vana Tarr Stepsi sild Inglismaal
Jalakäijate pais-sild Liivi jõel Koluvere mõisas

Esimesed sillad lõi loodus ise – näitena võib tuua üle oja varisenud puud, mida mööda inimene sai teisele kaldale. Esimesed inimeste rajatud sillad olid primitiivsed, nad kujutasid endast loodusmaterjalidest, puidust ja kivist püstitatud algelisi sildu, näiteks puupurded või kivihunnikuile toetuvad kiviplaadid[1]. Somerseti krahvkonnas Inglismaal asuv 55 meetri pikkune, 17 avaga Tarr Stepsi kiviplaatsild arvatakse olevat 3000 aastat vana[2]. Kivitahvlid kaaluvad 1–2 tonni ja asuvad meetrijagu üle tavalise veetaseme. Suurim plaat on üle 2,4 meetri pikk ja 1,5 meetrit lai.[3]

Idee kasutada paindlikke taimse päritoluga tõmbeelemente jõgede ja kurude ületamiseks tekkis arvatavasti juba inimkonna koidikul. On arvatud, et 4000 aastat tagasi ehitati primitiivseid rippsildu Hiinas, Indias ja mujalgi[4]. Rippsildade kandeelementideks said köied, mis punuti taimede (näiteks liaani) kiust[5]. Ka bambus leidis Hiinas ja Indias kasutuse rippsildade ehitamisel.

Tõenäoliselt kõige varasem primitiivsete ujuksildade, samuti konsoolsildade kasutuselevõtt toimus Hiinas umbes 2000 eKr[4].

Puitsillad[muuda | muuda lähteteksti]

Sillatüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Uue raudbetoonsilla ehitus Keilasse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Matve 1978: lk 5–6 (eesti)
  2. "The Megalithic Portal". Inglise.
  3. Otter R. A. Civil Engineering Heritage: Southern England. London: Thomas Telford Ltd, 1994 ISBN 978-0727719713(inglise)
  4. 4,0 4,1 Brown 2005: lk 8 (inglise)
  5. Näiteks vanad egiptlased valdasid köie valmistamise oskusi juba 4000 aastat tagasi: How products are made: rope

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Hubert Matve. Sillad läbi aegade, Tallinn Kirjastus Valgus, 1978
  • David J Brown. Bridges: Three Thousand Years of Defying Nature. Richmond Hill, Ontario: Firefly Books, 2005 ISBN 1-55407-099-6