Raudbetoon

Allikas: Vikipeedia

Raudbetoon on komposiitne ehitusmaterjal, mis koosneb betoonist ja armeeringust (teras).

Armatuur (terasvarvad) paigutatakse betooni sisse. Need võtavad vastu tõmbe- ja nihkejõude, mida betoon ei suuda vastu võtta, sest töötab survele.

Raudbetooni olemus, töötamise põhimõte ja liigitus[muuda | muuda lähteteksti]

Raudbetoon on liitmaterjal (komposiitmaterjal), kus koos töötavad kaks väga erinevate omadustega materjali: teras ja betoon. Betoon on suhteliselt odav kohalik materjal, mis töötab hästi survel, kuid üsna halvasti tõmbel (betooni tõmbetugevus on 10-15 korda väiksem survetugevusest). Teras töötab ühteviisi hästi nii survel kui ka tõmbel, kuid tema hind on küllalt kõrge. Survejõu vastuvõtmine betooniga on 3-4 korda odavam kui terasega. Tõmbejõu vastuvõtmine on samavõrd odavam terasega. Siit tulenebki raudbetooni eelis: võtta ühes ja samas konstruktsioonis esinevad survesisejõud vastu betooniga, tõmbesisejõud aga terasega.

Sõltuvalt konstruktsiooni valmistamisest liigitatakse raudbetoon järgnevalt:

- Monoliit raudbetoon, mis valmistatakse konstruktsiooni tulevases kasutuskohas;

- monteeritav raudbetoon, mis valmistatakse tehases, polügoonil või ka ehitusplatsil ja monteeritakse peale valmistamist ehitisse;

- monteeritav-monoliitne (kombineeritud) raudbetoon, mis saadakse monteeritavate elementide kasutamisel monoliitse raudbetooni koosseisus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]