Opera

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib veebibrauserist, teiste tähenduste kohta vaata Opera (täpsustus).

Opera
Opera 2015 icon.svg
Arendaja Opera Software
Esmaväljalase 9. detsember 1996
Viimane väljalase 33.0.1990.115 / 17. november 2015
Eelvaate väljalase 34.0.2036.3 / 9. november 2015
Kirjutatud keeles C++
OS Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD, Solaris (versioonini 10.11)
Suurus 5–15 MB (oleneb versioonist)
Keeled 51 keelt
Arenduse staatus aktiivne
Suunitlus veebilehitseja, internetikomplekt
Litsents Omanduslik tarkvara (Vabavara)
Veebisait www.opera.com

Opera on veebibrauser ja internetikomplekt personaalarvutitele ja mobiilsetele seadmetele, mis võimaldab kasutada paljusid levinud internetipõhiseid teenuseid. Lisaks elementaarsele veebilehtede kuvamise võimalusele sisaldab Opera integreeritud uudisvoogude ja e-posti klientrakendust, IRC tuge, BitTorrenti rakendust ja serverimoodulit Unite. Opera on suletud koodiga omanduslik priivara. Operat arendab Norra firma Opera Software.

Opera loodi vastukaaluks ja alternatiiviks populaarsetele veebibrauseritele Internet Explorer ja Netscape Navigator, mis Opera algusaastatel olid brauserite turul domineerivad.

Brauser on saadaval BeOS, GNU/Linux, FreeBSD, Solaris, Mac OS X, OS/2, QNX Realtime Platform ja Symbian operatsioonisüsteemidele; samuti kõigile Microsoft Windowsi 16- ja 32-bitistele versioonidele.

Opera on mitmete testide ja statistiliste võrdluste põhjal üks turvalisemaid veebibrausereid.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Opera alustas jaosvarana, kuid täieliku funktsioonivaliku kasutamiseks tuli maksta.

4. versioon oli teadaolevalt viimane, mis Windows 3.1x jaoks saadaval oli. Samast versioonist hakkas Opera saadaval olema ka Linuxile.

Alates 5. versioonist hakati veebilehitsejat jagama tasuta, kuid reklaambänneriga, mille eemaldamiseks tuli osta reklaamivaba versioon.

Alates 20. septembrist 2005 hakati Operat täiesti tasuta jagama.

Mõnel Opera versioonil, näiteks 6.x-l, on olemas eestikeelne kasutajaliides. Omaalgatuslikke tõlkeid eri autoritelt leidub ka hilisematele versioonidele (9.02, 9.26/9.27, 9.02/9.10/9.20/9.50). Lisaks on olemas võrukeelne tõlge versioonile 6.x.

Ametlikul väljalaskel on eestikeelne tõlge taas alates versioonist 9.62.

Opera versioon 12.17 on viimane, mis kasutab veel Presto-nimelise esitlusmootorit. Aastatega on see lehitseja versioon järk-järgult vananenud; eeskätt võib tekkida probleeme turvasertifikaatidega.

12. veebruaril 2013 teatas Opera, et vahetab oma Presto kuvamismootori WebKit mootori vastu välja. WebKit-i arendasid peamiselt Google ja Apple, ning see sisaldus Google'i arendatavates vabatarkvaralises Chromium ja omanduslikus Chrome lehitsejates, ning mis on siiani Apple'i Safari brauseris. WebKit ise pärineb vabatarkvaralise Konqueror lehitseja KHTML mootorist, millest Apple arendas välja WebKit mootori Safari jaoks.

Kui Google otsustas 2013. aasta aprillis minna Chromiumi ja Chrome'i projektides üle WebKit mootorilt Blink mootorile, otsustas Opera sellegi üle võtta.

Populaarsus[muuda | muuda lähteteksti]

Maailmas kasutab Operat hinnanguliselt 3,3% Interneti kasutajatest[2], kuid see erineb piirkonniti. Näiteks 2011. juuli andmetel kasutab Ukrainas Operat 43% kasutajatest. Venemaal on kasutajaid 36%, Poolas, Lätis, Leedus ja Tšehhis 8–11%.[3]

Opera Mini ja Opera Mobile[muuda | muuda lähteteksti]

Tegemist on pihuarvutitele ja mobiiltelefonidele mõeldud versioonidega. Mobiilsetele seadmetele saab Opera Mini või Opera Mobile alla laadida leheküljelt, mis toetab ka WAP-mobiililehitsejaid. Õige versiooni valib välja server vastavalt mobiilse seadme edastatud tunnusele. Need Opera versioonid on väga vähenõudlikud riistvara osas ja brauseri kasutamine on väga mugav navigatsiooninuppude või puuteekraanil pliiatsi abiga. Need Opera versioonid kasutavad ära kogu ekraani pinda; nähtavale jäetakse ainult kuvatav lehekülg ja valida on mitme automaatse suurendamise/fokuseerimise võimaluse vahel.

Oluline omadus on veel ülekantavate andmete tihendamine: veebileht koos graafikaobjektiega (pildid, fotod) pakitakse Opera puhverserveris ära ja alles siis saadetakse andmesidekanali kaudu lehitsejale kuvamiseks. Opera ise pakub andmemahu vähendamise määraks kuni 80%. Piltide laadimise saab ka välja lülitada.

Opera lisadest võib soovitada järjehoidjate sünkrooniseerimist, mida saab teha mõnes teises seadmes asuva Opera või Firefox lehitsejaga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Symantec Internet Security Threat Report". Originaali arhiivikoopia seisuga 2012-09-13. 
  2. "Browser Market Share". Net Applications. 
  3. "StatCounter Global Stats". StatCounter. Originaali arhiivikoopia seisuga 2012-07-09. Vaadatud 6. september 2010.  Gruusia Ukraina, Venemaa, Poola, Läti, Leedu, Tšehhi

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]