RSS

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib failivormingust; lühendi teiste tähenduste kohta vaata lehekülge RSS (täpsustus)''

RSS logo

RSS (ingliskeelne lühend sõnadest Rich Site Summary või Really Simple Syndication) on XML-il põhinev andmevorming (uudistevoo vormingu standard)[1] Internetis kasutamiseks, peamiselt veebilehtede sisukorra või uudiste kokkuvõtete tegemiseks.

RSS põhineb XMLil

RSSi levikule on kaasa aidanud ajaveebide suur populaarsus, sest RSS-vormingus kokkuvõtted on mugav vahend operatiivse info saamiseks huvipakkuva lehekülje muutmisest.

Viimasel ajal on RSSi üha rohkem hakatud kasutama ka meeskonnatöövahendites paljusid meeskonnaliikmeid puudutava info edastamiseks. Tavaliselt koostatakse uudisvoog (inglise keeles RSS-feed) internetilehekülje või mõne muu seotud allika muutumisel automaatselt.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

RSSi esimene versioon (versioon 0.90) võeti kasutusele märtsis 1999 Netscape'i portaalis My Netscape Network. Muuhulgas sisaldas see juba 1997. aasta lõpul Dave Wineri (DW) poolt Userlandis loodud scriptingNews-vormingut.

1999. aasta jooksul arendas Netscape RSSi standardit edasi (versioon 0.91), kuid seoses vastava töögrupi kaotamisega Netscape'is jätkasid Winer ja Userland.

2000. aasta augustis avaldas sõltumatu töörühm O'Reillyst oma versiooni RSSst (nn versioon 1.0), mis on varasematest vormingutest üsna erinev.

Samaaegselt jätkas tööd ka Winer, kes lõi versioonid 0.92 ja 0.93. Hetkel viimane RSS-i versioon, 2.0, avaldati Harvardi ülikooli poolt juulis 2003.

Üks esimesi vabavaralisi RSS uudistelugemise programme, FeedReader, on loodud eestlaste poolt.

Tänapäeval saab RSSi näitamisega hakkama ka suur osa e-postiprogramme, vormindamata kujul (XMLna) iga XML-vormingut toetav veebilehitseja.

RSS Vikipeedias[muuda | muuda lähteteksti]

Ka Eesti Vikipeedial on uudisvoogviimastest muudatustest ja artiklitest (vajuta tabile "ajalugu").

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]