KHTML

Allikas: Vikipeedia

KHTML on KDE projekti poolt arendatud HTML küljendusmootor, mida kasutatakse Konquerori veebibrauseris. KHTML on kasutatav LGPL litsentsi all ja seega vaba tarkvara. KHTML-i aktiivne arendamine lõppes 2016. aastal[1] ning see peatati ametlikult 2023. aastal.[2]

KHTML-ist hargnesid välja küljendusmootorid WebKit, mida kasutatakse tänapäeval Apple'i brauseris Safari,[3] ning Blink, mida kasutatakse brauserites Google Chrome, Chromium, Microsoft Edge, Opera, Vivaldi, Brave ning paljudes teistes Chromiumi-põhistes brauserites.[4] KHTML-i päritolu tunnistab nende brauserite poolt välja saadetav kasutajaagendi HTTP päis, mis sisaldab nime "KHTML".[3]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

KHTML ehitati üles tol ajal uuele KPart raamistikule, ning avalikustati 2000. aastal KDE2-s, et seda kasutada uues failihalduris ja veebibrauseris Konqueror, mis vahetas välja monoliitse KDE failihalduri. See on programmeeritud C++ keeles, litsentseeritud LGPL litsentsi all, ning toetab enamikku veebisirvimisega seotud standardeid. Et võimalikult suurel hulgal veebilehti kuvada, on toetatud ka mõned Internet Exploreri lisavõimalused ja omapärad, kuigi need ei kuulu HTML-i standardite hulka.

KHTML näitab veebilehti kiiremini kui Gecko, selle põhiline avatud lähtekoodiga rivaal ja teiste hulgas ka Mozilla Suite'i ja Mozilla Firefoxi tuum.[viide?] Siiski, kuna see on vähem tuntud, on KHTML vähese toetusega; või isegi kui veebileht töötab, väidetakse kohati vastupidist. Näiteks Gmail töötab ainult siis, kui Konqueror tuvastab ennast Firefoxina.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Port Konqueror away from KHTML". phabricator.kde.org. Vaadatud 5. mail 2023.
  2. "KHTML repository". GitHub. Vaadatud 5. mail 2023. Removed for KF6, the 'kf5' branch contains the last maintained state.
  3. 3,0 3,1 Andersen, Aaron (3. september 2008). "WebAIM: History of the browser user-agent string". webaim.org. Vaadatud 16. detsembril 2023.
  4. Barth, Adam (3. aprill 2013). "Blink: A rendering engine for the Chromium project". Chromium Blog (inglise). Vaadatud 16. detsembril 2023.