Gecko

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib renderdusmootorist; Oliver Heldensi laulu kohta vata artiklit Gecko (laul)

Gecko on avatud lähtekoodiga veebilehitseja esitlusmootor, mida kasutatakse kõikides Mozilla kaubamärgiga programmides ja selle derivaatides, kaasa arvatud hilisemad Netscape väljalasked. Kirjutatuna C++-is, on Gecko arendatud toetama avatud Interneti standardeid. Esialgselt loodud Netscape Communications Corporation poolt, on selle arendus nüüd Mozilla Foundation-i ülevaatuse all.

Gecko võimaldab endas rikkalikku rakendusliidest, mis teeb selle sobilikuks laiale rollidevalikule Interneti-põhistes programmides, nagu näiteks veebilehitsejad, sisuesitlus ja klient/server-tüüpi tehnilised võimalused. Põhiliselt kasutatakse seda Mozilla lehitseja derivaatides, nt. Netscape ja Mozilla Firefox, kuid seda kasutatakse mujalgi. Gecko on multiplatvormiline ning töötab paljudes erisugustes opsüsteemides, nagu Microsoft Windows, Linux ja Mac OS X.

Geckot peetakse üldiselt kõige tuntumaks esitlusmootoriks veebis peale Trident-i (Internet Explorer Windowsile alates 4. versioonist), järgnevad KHTML (Konqueror-is), WebCore (Safari veebilehitsejas), Presto (Opera-s) ja Tasman (kasutab Macintoshi Internet Explorer).

Geckol põhinevad lehitsejad[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]