Nimed marmortahvlil (film)

Allikas: Vikipeedia
"Nimed marmortahvlil"
Žanr draama
Režii Elmo Nüganen
Produtsent Kristian Taska
Stsenaarium Elmo Nüganen,
Kristian Taska
Peaosades Priit Võigemast,
Alo Kõrve,
Hele Kõre
Muusika Margo Kõlar
Operaator Sergei Astahhov
Filmistuudio Taska Productions
Aasta 2002
Esilinastus 1. november 2002
Kestus 90 minutit
Riik Eesti/Soome
Keel eesti

"Nimed marmortahvlil" on Eesti sõjafilm, mis valmis aastal 2002.

Aasta 1918. Euroopa kaardile on sündinud uus riik – Eesti Vabariik. Filmi keskmes on tavalised koolipoisid, kes ei pidanud paljuks minna oma riigi iseseisvuse eest võitlema. Filmi peaosaline on Henn Ahas, kes alguses küll kahtleb koos kaaslastega sõdima minna aga mõeldes järele, otsustab ta siiski oma klassivendi ja riiki aidata. Koolipoistel tuleb lüüa raskeid lahinguid mitmes erinevas kohas. Kas saadakse tasuks armastus, isamaa või jäävad neist poistest mälestuseks vaid nimed marmortahvlil?

Film põhineb Albert Kivikase romaani ainetel "Nimed marmortahvlil". Film toob meieni kaasakiskuva pildi ajast, mil paljud eesti koolipoisid otse koolipingist tõusid, relvad haarasid ja oma riigi iseseisvuse eest võitlema asusid.

Elmo Nüganeni film esilinastus Eesti kinodes 1. novembril 2002. aastal ja osutus äärmiselt populaarseks. Kokku kogus film kinodes umbes 167 000 vaatajat, mis hoiab enda käes Eesti viimaste aegade kinokülastuse rekordit.

Film "Nimed marmortahvlil osales ka Kopenhaageni filmifestivalil, kus Taani rahval oli esimest korda võimalus näha Eesti menufilmi.

Osades[muuda | muuda lähteteksti]

Muid fakte[muuda | muuda lähteteksti]

"Nimed marmortahvlil" ilmus raamatusse "100 most impressive films of the world" ("100 kõige muljetavaldavamat filmi maailmas"). Saksa kirjastuse poolt välja antav raamat avaldatakse 25 erinevas keeles. "See on väga sümpaatne, et film sellise raamatu kaudu laia maailma jõuab," tõdes filmi produtsent Kristjan Taska [1].

Skandinaavia suurim filmitootja Nordisk Film müüs filmi "Nimed marmortahvlil" Jaapani turule. Film linastus ka Jaapani rahvustelevisioonis [2].

Filmi nimed teistes keeltes[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Nimet marmoritaulussa" soome keeles
  • "Names in marble" inglise keeles

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1]
  2. Foto

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]