Lõhnav kannike

Allikas: Vikipeedia
Lõhnav kannike

Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Malpiigialaadsed Malpighiales
Sugukond Kannikeselised Violaceae
Perekond Kannike Viola
Liik Lõhnav kannike
Binaarne nimetus
Viola odorata
L.

Lõhnav kannike (Viola odorata) on kannikeseliste sugukonda kannikese perekonda kuuluv mitmeaastane igihaljas rohttaimeliik.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Taime kõrgus on 10–15 cm. Lehed peaaegu ümmargused või neerjad, südaja alusega, lühikarvased. Abilehed munajad, vahel serval lühidalt narmastunud. Tugeva meeldiva lõhnaga umbes 2 cm läbimõõduga õied võivad olla nii lillakas-sinised kui valged. Õitseb aprillis-mais 25 päeva, võib sügisel ka kordusõitseda. Viljaks kerajas, lühikarvane kupar.[1]

Levila ja kasvukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Liigi looduslik levila on Vahemere maad, Aasia ja Põhja-Aafrika, kuid taim on naturaliseerunud mitmel pool Euroopas ning ta on introdutseeritud ka Põhja-Ameerikasse ja Austraaliasse. Eelistab poolvarjulisi huumusrikka mullaga kasvukohti. Pikaajalise inimkaaslejana suudab ta kasvama jääda kunagise lillepeenra kohale ka siis, kui inimhooned on maha jäetud või igaveseks kadunud. Looduslikes kooslustes levib harva. Teda leidub lisaks ilupeenardele veel iselevinuna parkides, kirikute ja hoonete ümbruses, müüride ja kiviaedade kõrval[2].

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Taime ladinakeelse nimetuse Viola odorata perekonnanimi Viola on klassikalise ladina keelne sõna tähendusega 'kannike' ja odorata on tuletis ladina keelsest sõnast odoro tähendustega 'lõhnama', 'lõhna välja andma' ja 'lõhnastatud'. [3]

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Juba Vana-Kreekas kasutati lõhnavat kannikest ilutaimena, veini maitsestamiseks, toitude kaunistamiseks ja lõikelillena.

Kulinaarias[muuda | muuda lähteteksti]

Kannikese söödavate õitega võib kaunistada lehtsalateid ja magustoite. Prantsusmaal kaunistatakse suhkrustatud kannikeseõitega kondiitrimaiustusi.

Ilutaimena[muuda | muuda lähteteksti]

Lõhnavat kannikest kasvatatakse dekoratiivtaimena peenras, iluaias ja lõikelilleks, teda võib istutada põõsaste, puude varju või veekogu äärde. Sobib kasvama ka põõsaste alla ja ümbrusse. Kaunis püsik moodustab kiiresti tumerohelistest lehtedest ja nende kohal kõrguvatest lõhnavatest õitest padjandi[4].

Eriti populaarne oli see taim 19. sajandil, mil seda kasvatati peamiselt lõikelilleks. Ükski endast lugupidav seltskonnadaam ei väljunud kodust ilma kannikesekimbuta[5]. On teada, et 1874. aastal nopiti Lõuna-Prantsusmaal kuus tonni kannikeseõisi[6].

Euroopa maamõisates oli kombeks kasvatada kannikesi suurtes anumates, mis toodi talveks sisse, et taimi talvel ajatada[5]. Ainuüksi Windsori lossi aias kasvatati kuningliku perekonna ja õukonna tarbeks seda liiki 3000 taime jagu[6].

Ravimtaimena[muuda | muuda lähteteksti]

Ravimiks kasutatakse õitsemise ajal korjatud maapealset ürti. Peamiseks toimeaineks on rutiin, mida õitsemisaegsetes lehtedes on kuni 0,13%, lisaks mitmesugused värvust andvad flavonoidid ja karotinoidid, eeterlikud õlid, saponiinid ja C-vitamiin.

Aaskannikese ürti kasutatakse kroonilise psoriaasi, paisete ja vinnide, ka raskesti paranevate nahahaavade ravimisel. Kannikeseteest mähised ja vannid vähendavad nahahaigustest põhjustatud sügelust. Õietee mähist on kasutatud vesise ekseemi korral[7].

Lõhnatoodete valmistamiseks[muuda | muuda lähteteksti]

Kannikese kuivatatud õisi kasutatakse lõhnasegude koostises ning värskeid mitmete parfüümide valmistamiseks. Põhja-Prantsusmaal Hyères kasvatatakse aga lõhnava kannikese varieteete parma kannikest ja viktooria kannikest mitte õite, vaid lehtede pärast. Nendest pressitakse õli, mille lõhn erineb täiesti õite lõhnast[8]. Seda õli kasutati näiteks Roger & Gallet 1892. aastal loodud kuulsas parfüümis Vera Violetta.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Taimede välimääraja, Valgus, Tallinn, 1975
  2. Lõhnav kannike Viola odorata
  3. "Flowers in Israel: Sweet Violet". www.flowersinisrael.com. Vaadatud 8. veebruaril 2024.
  4. "Lõhnav kannike". Originaali arhiivikoopia seisuga 22. august 2013. Vaadatud 9. detsembril 2011.
  5. 5,0 5,1 Maitsetaimede leksikon, Maalehe raamat, 2004
  6. 6,0 6,1 History in your garden: Sweet violet (Viola odorata)
  7. Kuidas kasutada kannikest ravimina?[alaline kõdulink]
  8. Violet

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]