Igihaljus

Allikas: Vikipeedia
Harilik jugapuu (Taxus baccata) on igihaljas

Igihaljus on taimede omadus säilitada lehestikku aastaringselt ning seda järk-järgult uuendades, nii et taim ei ole kunagi ilma lehtedeta. Taime lehed püsivad taimel mitu aastat ja vahetuvad järk-järgult uutega.[1]

Näiteks kõik neli Eesti pärismaist okaspuuliiki (harilik kuusk, harilik mänd, harilik kadakas ja harilik jugapuu) on igihaljad.

Igihaljuse vastand on heitlehisus.

Lehtede väljavahetamine[muuda | muuda lähteteksti]

Lehtede väljavahetamine on vajalik sellepärast, et vee aurumise tõttu koguneb lehtedesse nii palju mineraalsoolasid, et see hakkab fotosünteesi takistama. [2] .

Igihaljad lehed[muuda | muuda lähteteksti]

Igihaljad lehed (okkad) on enamasti nahkjad ja jäigad, sageli vahakirmega kaetud lehed ning püsivad võrsel 2-15 aastat, olenevalt liigist. Enamus meil olevatest igihaljastast lehtedest on madalakasvulised.

Talvel hakkamasaamine[muuda | muuda lähteteksti]

Heitlehelised puud langetavad tavaliselt lehti (okkaid) märja ja kuiva hooajaga kohandumiseks. Talvel hakkama saamiseks on igihaljastel taimeliikidel tekkinud erinevad kohastumused, kuna külmast mullast vee kättesaamine on väga vaevarikas. Seetõttu tuleb vähendada vee kulusid- selle tarbimist saab oluliselt alandada lehepinna vähendamisega[3].

Levik[muuda | muuda lähteteksti]

Igihaljus on iseloomulik lähistroopika ja troopika (eriti sademeterohkete aladel) taimestikule , parasvöötmes on igihaljad ainult okaspuud (v.a lehis) ja lume all talvituvad kääbuspõõsad.

Esteetiline väärtus[muuda | muuda lähteteksti]

Igihaljus on ilupõõsaste- ja puude üks hinnatuim omadus.

  1. Igihaljus, education.natural-europe.eu
  2. Igihaljus, education.natural-europe.eu
  3. "Evergreen".