Karma

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg
See Artikkel See artikkel on usundite ja filosoofia mõistest. Teiste tähenduste kohta vaata täpsustuslehekülge Karma (täpsustus).

Karma ehk tegu[1] on India päritolu õpetustes üks alusmõisteid, teo ja tagajärje üleüldine seadus.

Iga ihu, kõne või meelega tehtud tegu kannab vastavaid tagajärgi ehk teovilju. Populaarses kirjanduses[2] väljendatakse tegude ja teoviljade seadust ka laensõna 'karma' abil. Halb tegu, eeskätt selline, mis kahjustab teisi olendeid, toob kaasa halva tagajärje, hea tegu aga hea tagajärje. Tegu on seotud üldise põhjuslikkuse seadusega sansaaras.

Karma ei ole vältimatult või paratamatult saabuv sündmus, samuti ei ole karma samastatav 'saatuse' või 'karistusega'.

Budismis on tegu seotud sankhara[3] mõistega kui tegude tegemisele sundiva komponendiga isiksuse viie koostisosa seas. Olendid saavad valida, milliseid tegusid nad teevad, ja sellega määrata teovilja. Kõige paremate tegude hulka kuuluvad need, mis viivad vabanemisele (sanskriti keeles mokṣa). Budismi järgi buddhad ja bodhisattvad on vabanenud tegude ja teoviljade seadusest, sest nad on jõudnud teadvuse kõrgeimasse seisundisse ning ei toimi enam teadvustamata tungide ajel, vaid üksnes kõikide olendite hüvangut taotleva teadvustatud kaastunde mõjul.

Džainismis mõistetakse tegu kui väga peent substantsi, mis tekib põhjuse ja tagajärje toimest ning määrib loomuldasa puhast hinge (sanskriti keeles jīva). Tegudest vabastab eneseohjeldamine (sanskriti keeles saṃvara), mis hõlmab üksinduses elamist, söögi ja muude kehavajaduste piiramist, mõtlust ja isetust.[4]

Tegu võib olla mõtteline, sõnaline või kehaline. Inimese teod määravad tema surmaeelse teadvusseisundi ja ühtlasi selle, kas järgmine "elu" on eelmisega võrreldes halvem või parem. Virgumistee budismis algab oma olukorra hindamisest ja karma seaduse mõistmisest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. sanskriti keeles karma; paali keeles kamma; tiibeti keeles las; hiina keelesye; jaapani keeles
  2. David R. Loy Raha, seks, sõda, karma
  3. sanskriti keeles saṃskārā, paali keeles sankhārā. The Pali Text Society's Pali-English Dictionary: sankhāra [1]
  4. Ida mõtteloo leksikon: tegu. [2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]