Jules Verne

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Jules Verne
Félix Nadar 1820-1910 portraits Jules Verne.jpg
Jules Verne. Félix Nadari foto
Sünninimi Jules Gabriel Verne
Sündinud 8. veebruar 1828
Nantes, Prantsusmaa
Surnud 24. märts 1905 (77-aastaselt)
Amiens, Prantsusmaa
Rahvus prantslane
Elukutse kirjanik, poeet
Tuntud teoseid Saladuslik saar
20 000 ljööd vee all
Kapten Granti lapsed

Allkiri Jules Verne autograph.jpg

Jules Gabriel Verne [žül vern] (prantsuse [ʒyl vɛʁn]; 8. veebruar 182824. märts 1905) oli prantsuse kirjanik, üks ulmekirjanduse pioneere. Ta kirjutas kosmoselaevadest, lennumasinatest ja allveelaevadest siis, kui neid polnud veel leiutatud.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Jules Verne sündis Nantes'is advokaadi perekonnas ja veetis lapsepõlve vanemate juures. Jules oli oma pere viiest lapsest kõige vanem. Tal olid õed Mathilde, Anna ja Marie ning noorem vend Paul. Kui Jules oli 12, läks ta ja purjetas ookeani poole, kuid isa sai ta poole tee pealt sadamast kätte ja viis koju.[viide?]

Karjääri algus[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast lütseumi lõpetamist läks ta Pariisi õigusteadust õppima ja 1848. aasta paiku hakkas ta kirjutama ooperilibretosid. Kui isa sai teada, et ta õpingud ei edene, katkestas ta tema rahalise toetamise ja Jules oli sunnitud töötama aktsiamaaklerina.

Ta tutvus kirjanike Alexandre Dumas' ja Victor Hugoga, kes andsid talle nõu kirjanikutöös. 1857. aastal ta abiellus lesega, kellel oli kaks poega, ja sai 1861. aastal kolmanda poja isaks. Pärast ebaõnnestumisi leidis ta lõpuks kirjastaja ja 1863. aastal avaldati tema esimene raamat "Viis nädalat õhupalliga".

Kuulsuseaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene raamat tegi ta kohe kuulsaks ja peagi ka rikkaks. Edaspidi ilmus temalt peaaegu igal aastal üks või mitu romaani. Tema romaanid ilmusid sageli järjejuttudena ajakirjades enne kui eraldi raamatuna. Kogutud teosed (82 köidet) ilmusid 18781910.

UNESCO statistika põhjal on Jules Verne maailma kõige enam tõlgitud kirjanik; tema teoseid on avaldatud 148 keeles.

Jules Verne'i teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]