Jõud

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib füüsikalisest suurusest; spordiseltsi kohta vaata Jõud (spordiselts); sõna teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Jõud (täpsustus); kolhoosi kohta vaata Jõud (kolhoos)

Jõud on kehale suunatud toime, mis võib mõjutada tema liikumise iseloomu või tema kuju. Jõul on kindel tugevus (intensiivsus) ja suund (mõnikord on oluline ka rakenduspunkt). Jõuks nimetatakse ka vektoriaalset füüsikalist suurust, mis iseloomustab selle toime intensiivsust ja suunda iseloomustab. Newtoni teise seaduse järgi on kehale mõjuv jõud võrdeline keha massiga ning võrdeline ja ühesuunaline kiirendusega, mille keha jõu toimel omandab.

Jõu mõõtühik SI-süsteemis on njuuton (N). Jõud 1 N annab kehale, mille mass on 1 kg, kiirenduse 1 m/s².

Newtoni seadused[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Newtoni seadused.

Jõu määramiseks saab kasutada Newtoni II seadust, mille kohaselt keha kiirendus () on samasuunaline ja tugevuselt võrdeline talle mõjuva jõuga , kus võrdeteguriks on keha mass ():

.

Kui kehale mõjub tundmatu jõud, siis tuleks eelnevalt leida keha (inertne) mass (see, mida kaaluga mõõdetakse, on raske mass). Selleks saab kasutada Newtoni III seadust, mille kohaselt mõju ja vastumõju on võrdsed (ja vastassuunalised). Seega, kui kaks keha (massidega m1 ja m2) on interaktsioonis, siis

,

mis lubab jõust sõltumatult määrata masside suhte

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]