Ipilimumaab

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Crystal Clear app virusblue.pngSiin tutvustatakse ravimit või ravimeetodit, kuid kirjutatu pole arstlik nõuanne ning see ei asenda arsti konsultatsiooni. Vikipeedia ei vastuta iseravimise tagajärgede eest.

Ipilimumaab
Süstemaatiline (IUPAC) nimi
Disulfide with human kappa-chain anti-human cytotoxic T lymphocyte antigen 4 (human lambda-chain) immunoglobulin G1 dimer
Identifitseerimine
CAS-i number 477202-00-9
ATC-kood L01XC11
Keemiline info
Keemiline valem C6742H9972N1732O2004
Molaarmass 148634.914 g/mol

Ipilimumaab (Ipilimumabum) on keemiline aine ja vähiravimi toimeaine, infusioonilahuse kontsentraat, mis kuulub kasvajatevastaste ainete – monoklonaalsete antikehade hulka ja mida kasutatakse immunoteraapias.

Ipilimumaab on inimese CTLA-4 vastane monoklonaalne antikeha (IgG1κ), mida toodetakse rekombinantse DNA tehnoloogia abil hiina hamstri munasarjarakkudes.

Ipilimumaabi ei metaboliseeri tsütokroom P450 ensüümid (CYP) ega teised ravimeid metaboliseerivad ensüümid.

Nimetused ja tähised[muuda | muuda lähteteksti]

Ipilimumaab on ravimi geneeriline nimetus. Ravimi tootenimi: Yervoy.

Teised nimetused ja tähised MDX-010, MDX-101, anti-cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen-4 monoclonal antibody MOAB CTLA-4, monoclonal antibody CTLA-4, BMS-734016.[1]

CAS-i registreerimisnumber on 477202-00-9.

Farmakoterapeutiline rühm: antineoplastilised ained, monoklonaalsed antikehad.

ATC-kood: L01XC11.

Seondumine ja toime[muuda | muuda lähteteksti]

Ipilimumaab seondub mitmete T-rakkude populatsioonide pinnal leiduva valgu CTLA-4-ga, mis inhibeerib T-rakkude toimet käitudes arvatavasti immuunretseptorina ning osaledes immunosupressioonis, ning blokeerib selle toime. CTLA-4 ja selle ligandide CD80 ja CD86[2] blokaad võimaldab ipilimumaabil aktiveeruda ja võimaluse korral tsütotoksiliste T-rakkude abiga levida ja vähirakke tappa.

Seaduslikkus[muuda | muuda lähteteksti]

Ipilimumaabi tohib Euroopa Liidus välja kirjutada.

Euroopa Komisjon andis Yervoy müügiloa, mis kehtib kogu Euroopa Liidu territooriumil, 13. juulil 2011.

Ipilimumaab (Ipilimumabum) on retseptiravim ja registreeritud Eesti ravimiregistris:

Kliinilised andmed[muuda | muuda lähteteksti]

Uuringud[muuda | muuda lähteteksti]

Yervoy toimet on uuritud kahes põhiuuringus:

 • ühes põhiuuringus osales 676 kaugelearenenud melanoomiga patsienti, keda oli eelnevalt ravitud ja kelle ravi ei olnud toiminud või ei toiminud enam;
 • teises põhiuuringus osales 502 kaugelearenenud melanoomiga patsienti, keda ei oldud eelnevalt ravitud.[3]

Kasulikkus[muuda | muuda lähteteksti]

Uuringute põhjal parandas Yervoy üldist elumust – esimeses uuringus oli patsientide elumus Yervoy raviga umbes 10 kuud ja teises uuringus oli Yervoyd koos dakarbasiiniga saanud patsientide elumus keskmiselt 11 kuud.

Eesti ravipraktika[muuda | muuda lähteteksti]

Mustvee pereisa Alar Tupi, kelle melanoomiravist ipilimumaabiga kirjutas ka Eesti Päevaleht 2015. aasta kevadel, käis taas arsti juures analüüse andmas ning nüüd tal "haiguse tunnused" puuduvad.[4]

Kulud[muuda | muuda lähteteksti]

Yervoy 1 viaali 50 mg / 10 ml maksumus on varieeruv, ühe allika kohaselt maksimaalselt 7077,18 dollarit.[5]

Ravikuuri maksumus Eestis võib ulatuda 160 000 euroni.

Näidustused[muuda | muuda lähteteksti]

Yervoy on näidustatud kaugelearenenud (mitteopereeritava või metastaatilise) melanoomi raviks (nimetatakse vahel ka elulõpu raviks) eelnevalt ravi saanud täiskasvanud vähihaigetel.

Lisaks melanoomile on kliiniliste uuringute põhjal uuritud ka Yervoy kasutamist kopsuvähi vormide (väikerakk-kopsuvähk (Small Cell Lung Cancer – SCLC) ja mitteväikerakk-kopsuvähk (Non-Small Cell Lung Cancer – NSCLC)[6], kusepõie pahaloomulise kasvaja[7] ja metastaatilise hormone-refractory prostate cancer[8] raviks.

Annustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Yervoy soovituslik induktsioonirežiim täiskasvanud vähipatsiendil on 3 mg/kg, manustatuna intravenoosselt 90 minuti vältel iga 3 nädala tagant.

Kliinilised andmed Yervoy ohutuse ja efektiivsuse kohta alla 18-aastastel lastel ja neeru- või maksakahjustusega patsientidel puuduvad.

YERVOYd võib manustada lahjendamata või lahjendatakse infusiooni enne 9 mg/ml (0,9%) naatriumkloriidi süstelahusega või 50 mg/ml (5%) glükoosi süstelahusega kontsentratsioonini 1–4 mg/ml.

Kui sellise ravi kõrvaltoimed on talutavad, võib nii jätkata, kui aga patsiendil kutsub ravi esile kõrvaltoimeid ja/või soovimatuid reaktsioone, tuleb annuseid kohandada ja/või raviskeemi muuta.

Erihoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel[muuda | muuda lähteteksti]

Immuunsüsteemiga seotud kõrvaltoimed[muuda | muuda lähteteksti]

Ipilimumaabi seostatakse põletikuliste kõrvaltoimetega, mille tõenäoliseks põhjuseks on ravimi toimemehhanism, mis avaldub immuunsüsteemi suurenenud või ülemäärasest aktiivsusest.

Immuunsüsteemiga seotud kõrvaltoimed, mis võivad ja on osutunud raskeks või eluohtlikuks (kliinilistes uuringutes on registreeritud seedetrakti perforatsioonist, maksapuudulikkusest, toksilisest epidermaalnekrolüüsist, Guillaini-Barré sündroomist tingitud surmajuhtumeid). Need võivad hõlmata seedetrakti, maksa, nahka, närvi- ja endokriinsüsteemi või teisi elundkondi.

Kui ei ole kindlaks tehtud muud etioloogiat, tuleb diarröad, roojamise sagenemist, veriroed, maksa talitluse näitajate suurenemist, löövet ja endokrinopaatiat lugeda põletikuliseks ja seotuks ipilimumaabiga.

Ipilimumaab võib põhjustada endokriinsüsteemi elundite põletikku, mis võivad avalduda hüpofüsiidi, hüpopituitarismi, neerupealiste puudulikkuse ja hüpotüreoidismina.

Ipilimumaab on harva põhjustanud ka mitmeid teisi immuunvahendatud soovimatuid kõrvaltoimeid nagu nefriit, pneumoniit, meningiit, perikardiit, uveiit, iriit, hemolüütiline aneemia. Harva teatatud kõrvaltoimed on ka müokardiit, angiopaatia, temporaalarteriit, vaskuliit, reumaatiline polümüalgia, konjunktiviit, lauservapõletik, kõvakestapõletik, leukotsütoklastiline vaskuliit, mitmekujuline nahaverevus, psoriaas, pankreatiit, artriit ja autoimmuunne türodiit.[9]

Ravi kõrvaltoimed (n=767) (erinevad esinemissagedused)[muuda | muuda lähteteksti]

Immuunsüsteemiga seotud kõrvaltoimetele lisanduvad üldised häired, manustamiskoha reaktsioonid ja mitu kõrvaltoimet:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Riiklik Vähiinstituut, ipilimumab, veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)
 2. Chris Fellner, Ipilimumab (Yervoy) Prolongs Survival In Advanced Melanoma Serious Side Effects and a Hefty Price Tag May Limit Its Use, P T. september 2012 ; 37(9): 503–511, 530. PMCID: PMC3462607, veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)
 3. European Medicines Agency, Yervoy ipilimumaab, veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)
 4. Toimetaja Kristjan Ats Mägi, Haigekassa poolt "mittekulutõhusaks" arvatud vähihaige Alar sai annetajate toel terveks, 25. september 2017, veebiversioon (vaadatud 25. septembril 2017)
 5. Yervoy Prices, veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)
 6. Phase II Study for Previously Untreated Subjects With Non Small Cell Lung Cancer (NSCLC) or Small Cell Lung Cancer (SCLC), veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)
 7. First-Line Gemcitabine, Cisplatin + Ipilimumab for Metastatic Urothelial Carcinoma, veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)
 8. Study of MDX-010 in Patients With Metastatic Hormone-Refractory Prostate Cancer, veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)
 9. Ipilimumab, veebiversioon (vaadatud 11.03.2015)(inglise keeles)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Bristol-Myers Squibb’s YERVOY® (ipilimumab) Awarded Prestigious Prix Galien USA Prize for Best Biotechnology Product], 17. oktoober 2012