Johannes (apostel)

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Evangelist Johannes)
Jump to navigation Jump to search

Johannes (kreeka keeles Ἰωάννης) (u 6 - u 100 pKr) oli üks Jeesuse kaheteistkümnest apostlist, kristliku traditsiooni järgi piibli mitme raamatu autor.

Johannes oli Sebedeuse ja Salomee poeg ning teise apostli Jaakobuse vend. Ta oli Kristuse lähemaid ja armastatumaid õpilasi. Pärast Kristuse surma kuulutas ta jumalasõna Väike-Aasias, kuni keiser Domitianus ta Patmose saarele pagendas[1]. Seal kirjutas ta evangeeliumi ning ilmutusraamatu. Kristliku traditsiooni väitel oli Johannes apostlitest viimane ellujäänu ja suri ainsana loomulikku surma umbes 94-aastaselt Efesoses, tõenäoliselt 2. sajandi alguses pKr.

Kirikuisade kinnitust mööda kirjutas Johannes mitu Uue Testamendi raamatut: Johannese evangeeliumi, kolm Johannese kirja ning Johannese ilmutusraamatu. Kõik kolm on loomult väga erinevad sünoptilistest evangeeliumitest. Väidetavalt palusid Aasia piiskopid tal kirjutada evangeelium, et võidelda ebioniitidega, kes väitsid, et Kristust polnud olemas enne Maarjat. Räägiti ka, et Johannes koostas oma evangeeliumi, kuna Matteus, Markus ja Luukas olid kõnelnud Jeesuse elust vaid üheainsa aasta vältel pärast Ristija Johannese vangistamist ja surma.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eesti ikoonimaal, Eesti Kunstimuuseum, 2011
  2. Thomas Patrick Halton, On illustrious men, Volume 100 of The Fathers of the Church, CUA Press, 1999. p 19