Magnet: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 10 baiti ,  9 aasta eest
Resümee puudub
 
== Elektromagnet ==
Kõige lihtsamlihtsama [[elektromagnet]]i on lihtsadsaab juhtmekeerudmoodustadajuhtmekeerdudest, mis moodustavad [[solenoid]]i. Kui seda solenoidi läbib vool, siis tekitab see solenoidis magnetvälja. Magnetvälja jõujooned on kontsentreeritud solenoidi sees ja väljaspool magnetit paiknevad sõltuvalt kaugusest järjest hõredamalt. Seega on solenoidi magnetvälja jõujooned väga sarnased pulkmagneti jõujoontega. Magnetpooluste asukoht on võimalik määrata [[parema käe reegel|parema käe reegli]] järgi, mis seob omavahel voolu ja magnet jõujoonte suuna. Magnetväli solenoidis on proportsionaalne solenoidi keerdude arvuga, iga keeru ristlõikega ja voolugakeerde misläbiva läbib solenoidivooluga.
 
Kui juhe on keritud materjali ümber, millele magnetilised omadused on nõrgad (näiteks paber), on tihti ka tekkinudgenereeritud magnetväli nõrk. Aga juhul kui juhe kerida ferromagneetikust südamiku ümber (näiteks nael), siis on võimalik kogu magnetvälja tugevuses saavutada võit sadades kuni tuhandetes kordades suurem magnetvälja tugevus.
 
Elektromagnetitel on rakendusi näiteks osakeste [[kiirendi]]tes, [[elektri mootor]]ites, vanaraua kraanas, [[magnetresonants tomograafias]] jne.
 
Elektromagnetitel on rakendusi näiteks osakeste [[kiirendi]]tes, [[elektri mootor]]ites, vanaraua kraanas, [[magnetresonants tomograafias]] jne.
 
== Vaata ka ==
83

muudatust

Navigeerimismenüü