Krediitkaart

Allikas: Vikipeedia
Krediitkaardid

Krediitkaart on väike plastikkaart, mis sisaldab isikuandmeid (allkirja, pilti), millega on võimalik teostada makseid toodete ja teenuste eest, kas kauplustes, teenindusasutustes või internetipoodides teatud limiidi piires. Kaardiväljastajaks on tavaliselt pank, kes loob jooksevkonto ja krediidiliimiidi, mille piires on kaardiomanikul võimalik raha laenata. Tavaliselt sõltub krediidilimiidi suurus isiku igakuisest netosissetulekust. Sissetulekule vastav krediidilimiit on pankadel reguleeritud erinevalt.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimeseks krediitkaardiks maailmas sai 1951. aastal Franklin National Banki kaart, mille väljastajaks oli 20. sajandi New Yorki suurim pank. Samal ajal muutus ka populaarseks Diners Club Card krediitkaart, millel oli esimene laialdlane kasutajaskond üle 20 000 isiku. Selle krediitkaardiga oli võimalik tasuda New Yorki restoranides.[2] [3]

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Krediitkaardi kasutamise õigus on ainult sellel isikul, kelle nimele on antud kaart panga poolt väljastatud. Kasutatud krediidi pealt võib pank arvestada viivist, juhul kui kasutatud krediit ei ole õigeks ajaks tagasi makstud. Krediitkaarti on võimalik kasutada ka välismaal ja see annab eelise välisriikides ostude ja tehingute sooritamiseks.Krediitkaart on üks levinumaid maksevahendeid kogu maailmas. Krediitkaarti saab kasutada ka pangaautomaadist sularaha välja võtmiseks, kuid sel juhul läheb automaatselt maha sularaha väljavõtmisega kaasnev panga teenustasu.

Tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Püsimaksega krediitkaart[muuda | muuda lähteteksti]

Kasutatud krediit tagastatakse pangale tavaliselt kord kuus kokkulepitud kuupäeval fikseeritud suurusega. Antud kaardi puhul on võimalus täiendavate sissemaksete tegemiseks, mille puhul ei pea pangale intressi maksma.

Määratud tagasimaksega krediitkaart[muuda | muuda lähteteksti]

Tavaliselt on võimalik pangaga kokkulepitud päevade jooksul kasutada raha, millele pank intressi ei arvuta. Kogu eelneval kuul kulutatud summa võtab pank automaatselt kindlal kuupäeval kaardiomaniku arvelt maha. Kui vajalik summa fikseeritud kuupäevaks puudub, siis arvestatakse ka viivist.

Vaba tagasimaksega krediitkaart[muuda | muuda lähteteksti]

Üldjuhul saab kulutatud krediidi tagasi maksta endale sobival aja jooksul ja sobiva summa piires ning on võimalus ka osamakseteks. Kui selle aja jooksul pole raha tagasi makstud, lisanduvad intressid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]