Whitney Houston

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib lauljast; albumi kohta vaata artiklit Whitney Houston (album)

Whitney Houston (2009)

Whitney Elizabeth Houston (9. august 1963, New Jersey11. veebruar 2012, Beverly Hills, California) oli ameerika rütmi ja bluusi ning poplaulja, samuti filminäitleja.

Houstoni plaate on läbi aegade müüdud hinnanguliselt 170–200 miljonit, millega kuulub kõigi aegade müüduimate lauljate esikümne lõppu. Filmimuusika albumit "Ihukaitsja", mis ilmus 1992, müüdi 27,4 miljonit, millega on läbimüügi poolest kõigi aegade kolmas album ja naiste seas esimene. Houston on ka ainus, kelle 7 järjestikust singlit on tõusnud Billboardi edetabeli tippu. Samal albumil olnud laulu "I Will Always Love You" müüdi singlina 20 miljonit, millega jagab kõigi aegade müüduimate singlite edetabelis 6. kohta ja on naisesitajate singlitest puhtalt esimene.

Whitney Houston sündis keskklassi peres. Tema isa John Ruddell Houston noorem oli meelelahutusärimees, ema Emily Houston (sündinud Drinkard) oli edukas souli- ja gospelilaulja. Vanem vend Michael oli samuti laulja, ehkki mitte edukas, emapoolne vanem poolvend Gary Garland mängis NBA-s korvpalli.

Whitney abiellus 1992 laulja Bobby Browniga, kes oli temast 6 aastat noorem. Neile sündis 1993 tütar Bobbi Kristina Brown. Bobby oli mitut puhku seadusega pahuksis, peamiselt narkokuritegude ja purjuspäi autojuhtimise eest, sealhulgas sai ta reaalse vanglakaristuse. Abielu lõppes 2007 lahutusega.

Ta võitis 2 Emmy ja 6 Grammy auhinda ning 30 Billboardi ja 22 Ameerika muusikaauhinda.

Whitney suri ülejärgmisel päeval pärast oma viimast esinemist. Ta leiti oma toast Beverly Hiltonis vannist teadvusetuna. Parameedikute pingutused teda elustada jäid viljatuiks ja pool tundi pärast leidmist tunnistati ta surnuks. 22. märtsil 2012 avaldas Los Angelese maakonna koroneri kohtumeditsiiniekspertiisi osakond Houstoni surma põhjuste uurimise aruande. Surma põhjustas uppumine, millele aitasid kaasa aterosklerootiline südamehaigus ja narkootikumid. Pisut enne surma oli Houston tarvitanud difenhüdramiini, alprasolaami, kanepit ja tsüklobensapriini. Surma ametlikuks põhjuseks märgiti õnnetusjuhtum.

31. jaanuaril 2015 juhtus Whitney tütre Bobbiga umbes sama mis tema endaga: ta leiti oma kodust vannist teadvusetuna. Ta jäi ellu, ent tema aju oli saanud kahjustada ja sellest ajast ta enam teadvusele ei tulnud. Bobbi suri 26. juulil 2015.

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Filmirollid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]