Mine sisu juurde

Ants Laikmaa ateljeekool

Allikas: Vikipeedia
Ants Laikmaa ateljeekool
Direktor Ants Laikmaa
Linn Tallinn
Maakond Harjumaa
Aadress Pikk tänav 29
Falkpargi 1
Vladimiri 2b
Tatari tänav 21b

Ants Laikmaa ateljeekool on aastatel 19021932 Tallinnas tegutsenud Ants Laikmaa juhitud kunstikool.

Ateljeekool alustas tegutsemist 2. septembril 1902[1] Pikal tänaval Nottbecki majas. Laikmaa kasutuses olid teisel korrusel asuvad nelja suure aknaga avar võlvlaega saal, mis sobis hästi ateljeeks, ja samas kõrval asuvad söögi- ja magamistuba. Tööd alustati sügisel seitsmeteistkümne õpilasega, pärast aastavahetusel toimunud edukat õpilastööde näitust lisandus veel viis uut.

1904. aasta sügisel üüriti suurem korter Niine tänava alguses Kotke majas, kus oli õppetöö jaoks kolm ruumi, sellele lisaks oma toad. 1904. aasta sügisest eestlastest õpilaste osatähtsus kasvas ja sedamööda pääses ikka selgemini maksvusele ka rahvuslik meelsus. Samas jätkas ateljeekool kolimist ja jõudis paikneda majas Falkpargi 1 ja Vladimiri 2b, enne kui 1914. aastal peatuti Tatari tänav 21b, mis oli August Buschile kuulunud maja, kus Laikmaal oli 4 toaga korter nr 13. Nendes ruumides tegutseti 1932. aastani[2].

Ainsaks õpetajaks oli Ants Laikmaa ise ja kogu õppetegevus seisnes praktilises töös, harjutamise ja juhendamise, tulemuste ühise arutlemise ning vestluse vormis. Iga õpilast püüdis kunstnik juhendada vastavalt selle võimetele ja arengutasemele, ergutada temas iseseisvat loomingulist alget ja kõigepealt kasvatada kunstientusiasmi. Diplomit polnud ateljeekooli lõpetamisel ette nähtud.

Laikmaa pidas väga oluliseks, et tehtav töö ei jääks üksnes väikese grupi omaette harrastuseks, vaid et selle tulemused jõuaksid ka laiema avalikkuse ette. Nii korraldaski ta juba 1903.–1904. aasta vahetusel Eestimaa Provintsiaalmuuseumi ruumides oma ateljeekooli esimese näituse, kus välja pandud rohkem kui kahesaja töö hulgas olid ka tema enese uuemad teosed. Mõlemal järgneval aastal korraldas kunstnik õpilastööde näituse oma ateljees ja korteris.

Laikmaa võttis elavalt osa oma õpilaste kunstiliste võimete arendamisest ning silmaringi laiendamisest, 1905, 1906, 1914 ja 1920 korraldas ta õppereisi Soome, 1913 Peterburi ja Moskvasse, 1921 Stockholmi.

Ateljeekoolis õppimine oli tasuline, kuid reale majanduslikult vähekindlustatud kunstnikele võimaldas kunstnik tasuta õpet ning mõningaid neist toetas ise aineliselt. 1917 võttis ta ette ohtliku reisi läbi revolutsioonilise Venemaa, et viia Jaltasse paranema oma tiisikust põdev noor õpilane Oskar Kallis.

Ligi 20 aasta jooksul õppis Laikmaa ateljeekoolis ligi 800 isikut, kelle hulgast võrsus rida tuntud kunstnikke. Laikmaa varasematest õpilastest tuleks nimetada Johannes Greenbergi ja Ludvig Oskarit, nendele lisandusid peagi Paul Burman, Otto Krusten, Välko Tuul, Aleksander Uurits ja Oskar Kallis. Ka Nikolai Triik ja Aleksander Tassa võtsid lühemat aega osa ateljeekooli tööst.

  1. Eesti ajalugu: kronoloogia. Koostanud Sulev Vahtre. Teine trükk. Kirjastus Olion 2007. Lk 163.
  2. Robert Nerman: "Tatari 21b – erandliku kultuurilooga maja Tallinna haritlaste linnaosas, II osa" Eesti Päevaleht, 5. detsember 2002
  • Alfred Vaga, Hans Laipman, Tema kahekümneaastase tegevuse puhul kunstiõpetajana, Agu, nr 19, 1932
  • Ateljeekool