Abruzzo

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Abruzzo maakond

itaalia Regione Abruzzo

Regione-Abruzzo-Stemma.svg
Abruzzo vapp
Flag of Abruzzo.svg
Abruzzo lipp

Pindala: 10 763 km²
Elanikke: 1 327 171 (31.10.2015) Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 123,3 in/km²
Keskus: L'Aquila

Abruzzo on maakond Itaalias. Abruzzo paikneb Kesk-Itaalias ning piirneb põhjas Marche, läänes Lazio ja lõunas Molise maakonnaga; idapiiri määrab Aadria meri.

Kuni 1963. aastani moodustas Abruzzo koos praeguse Molise maakonnaga ühe maakonna Abruzzi e Molise. Abruzzo ja Molise ajalugu ja kultuur on väga tihedalt seotud; kogu piirkond on tuntud lihtsalt Abruzzi (Abruzzo mitmusevorm) nime all.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Maakonna 10 794 km² pindalast on ligikaudu kaks kolmandikku mägine. Läbi kogu Abruzzo jooksevad Apenniinide kolm ahelikku; kõrgeimad tipud on Corno Grande (2914 m) ja Monte Amara (2795 m). Ülejäänud maa koosneb küngastikega ääristatud kitsast tasandikust, mis ulatub 129 km pikki Aadria mere rannikut.

Suurimad jõed on Aadria merre suubuvad Aterno-Pescara, Sangro, Trigno ja Tronto. Madaljooksul kasutatakse jõgede vett irrigatsiooniks. Jõgede ülemjooksu laialdasele deforestatsiooni tõttu esineb kevaditi ja sügisvihmade ajal tihti üleujutusi.

Üks kolmandik Abbruzzo territooriumist kuulub regionaal- või rahvusparkide näol looduskaitse alla. Sellise osakaaluga pole kaitsealust ala mitte üheski teises Euroopa regioonis. Maakonna territooriumil on pargid:

  • Parco Nazionale d'Abruzzo, Lazio e Molise (Abruzzo Rahvuspark), üks olulisemaid Euroopa rahvusparke.
  • Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga (Gran Sasso rahvuspark)
  • Parco Nazionale della Majella (Majella rahvuspark)
  • Parco Naturale Regionale Sirente-Velino (Sirente Velino regionaalpark)

Abruzzos esineb aeg-ajalt maavärinaid.

Haldus[muuda | muuda lähteteksti]

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Abruzzo provintsid

Abruzzo maakond jaguneb 4 provintsiks, mis omakorda jagunevad kokku 305 vallaks.

  1. L'Aquila provints
  2. Teramo provints
  3. Chieti provints
  4. Pescara provints

Kõige suurem provintsidest on L'Aquila, kõige suurema elanikkonnaga on Chieti. Pescara on Abruzzo majanduskeskuseks.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Suuremad linnad[muuda | muuda lähteteksti]

Abruzzo suurimad linnad on L'Aquila, Atri, Chieti, Pescara, Teramo, Vasto, Avezzano, Giulianova, Sulmona, Lanciano, Montesilvano, Francavilla al Mare, Roseto, Penne ja Castel di Sangro.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Madalamatel, niisutatavatel aladel ja orgudes kasvatatakse nisu, maisi, kaera, viinamarju ja õlipuid. Mägedes peetakse lambaid.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Põhja-Abruzzot läbivad A25 ja A25 maanteed; N17 kulgeb läbi sisemaa. Rannikuäärne autostrada A14 suundub Abruzzot ja Moliset läbides Apuulia suunas. Rongiühendus toimib suuremate keskuste vahel, kaugematesse paikadesse sõidavad vaid bussid.

Mõned rannikuäärsed sadamad ei oma erilist majanduslikku kaalu.

Käsitöö[muuda | muuda lähteteksti]

Turistidele on tuntud Castelli käsitsimaalitud keraamika, mida on viljeldud sadu aastaid. Abruzzole on toonud kuulust sealne kullassepatöö (orafa). Scanno on olnud juveelitöö keskuseks alates 17. sajandist. Au sees on ka pitsikudumine (tombolo) ja tikkimine (ricamo).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Regiooni nimi, algselt Aprutiom, arvatakse olevat tulnud ühe sealseid alasid asustanud italite hõimu Praetutii nimest.

Alates 3. sajandist eKr, tänu oma lähedusele Laziole on regioon olnud Rooma riigi mõjuvõimu all; täielik kontroll läks Roomale umbes 90. aasta paiku eKr. Pärast Rooma impeeriumi langust umbes 600 aastat hiljem lagunes piirkond paljudeks omavahel sõjajalal olevateks feodaalriikideks. Ühise võimu alla läksid Abruzzo alad taas 6. sajandil langobardide Spoleto hertsogiriigi koosseisus.

12. sajandil tulid normannid. Võitluses paavstivõimuga oli regioon Hohenstaufenite poolel. Pärast Hohenstaufenite dünastia langust 13. sajandil läks Abruzzo koos Molisega Anjou dünastia valitsuse alla. Hiljem vallutati Abruzzo alad Friedrich II poolt ja liideti Sitsiilia kuningriigiga. Sel ajal jagati sealne territoorium neljaks osaks: Ulteriore I, Abruzzo Ulteriore II, Abruzzo Citra ja Molise. Nii jäi see kuni Itaalia ühendamiseni 1861. aastal.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Abruzzo on üks väheseid Itaalia piirkondi, mis on säilitanud pea muutumatuna oma tavad ja meelelaadi. Seda tänu mägedele (Apenniinid on Abruzzo kohal eriti karmid ja läbimatud), mis on piirkonna hoidunud suhteliselt isoleerituna. Abruzzo on läbi aegade olnud tuntud kui transumanza piirkond, kust lambakarjad viidi külmade talvekuude ajaks naaberregioonidesse Apuuliasse ja Laziosse talvituma.

Köök[muuda | muuda lähteteksti]

Nagu piirkond isegi, on ka Abruzzo köök rustikaalne ja traditsiooniline. Palju süüakse lambaliha.

Vein[muuda | muuda lähteteksti]

Abruzzo veinipiirkonnad: Montepulciano d'Abruzzo (DOCG), Trebbiano d'Abruzzo (DOC), Controguerra (DOC).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]