Anjou dünastia

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Anjou dünastia oli keskaegne kuningadünastia mitmes riigis.

Plantagenet'i dünastia[muuda | muuda lähteteksti]

Anjou dünastiast, Edela-Prantsusmaa Anjou krahv Geoffroy V abiellus 1128. aastal, Inglismaa-Mathilde'ga (William Vallutaja lapselapse ja Henry I tütrega), millest sai aluse Inglismaa kuninglik Plantagenet'i dünastia. Plantagenet impeeriumist sai suurim kuningriik, suurem kui Prantsusmaa kuningriik kuni 1189. aastani, mil Prantsuse kuningas Philippe Auguste alustas rünnakut Inglismaa vastu. 1154–1485 valitses Inglismaad viisteist Plantagenet'de monarhi. Dünastia vanem haru valitses Henry II-st kuni Richard II kukutamiseni 1399. aastal.

Prantsusmaa aastal 1223.

Vanem Anjou dünastialiin[muuda | muuda lähteteksti]

Anjou, Maine ja Touraine ühendati Prantsusmaa kuningriiki, kuningas (1180–1223) Philippe II võidu tulemusena Plantagenetite dünastiasse kuuluva, Inglismaa kuninga, Iirimaa lordi, Normandia ja Akvitaania hertsogi ning Anjou krahvi John Maata üle. Nimetatud provintsid jagati kuningapere nooremate poegade vahel.

Noorem Anjou dünastialiin[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsusmaa kuningas (1226–1270) Louis IX (Püha) andis Anjou ja Maine'i oma nooremale vennale Charles'ile, kellest sai Anjou krahv ning (1266–1282) Sitsiilia kuningas. Charles, Sitsiilia kuningana Carlo I, pani aluse dünastiale, mis järgneva kahe sajandi jooksul laiendas oma valdusi Lõuna-Itaaliast (Napoli) ja Sitsiiliast kuni Kesk-Euroopani (Ungari ja Poola kuningriik).

Noorema Anjou dünastia Ungari liin[muuda | muuda lähteteksti]

Ungari kuninga (1272–1290) László IV surma järel nõudis trooni Anjou dünastiast Napoli kuningriigi kuninga Carlo II ja Ungari Maria (kuningas István V tütar) poeg Charles Martel Anjou dünastiast. Kuid András III kindlustas võimu endale ja valitses pärast Charles Marteli surma aastal 1295 ilma ebamugavusteta. Kui András III aastal 1301 suri, nõudis kuninganna Maria Ungarist, kes kasvatas Charles Marteli lapsi, Ungari trooni oma pojapojale Carlo Robertole, kes krooniti kuningaks Károly I nime all. Károly I poeg Lajos I lisas valdustele ka Poola kuningriigi. Siiski ei jäänud dünastia püsima, sest tal polnud meessoost järeltulijaid. Aastal 1382 Lajos suri, Poola ja Ungari troonid pärisid ta tütred Maria ja Püha Jadwiga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]